Wokół różnych form terapii… Jak pracować z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych Edycja III

wokol-roznych-form-terapii

Szanowni Państwo!  Drodzy Terapeuci, Pedagodzy i Rodzice!

Zapraszamy do wzięcia udziału w III edycji obrad Otwartej Rady Pedagogicznej.

Termin: 6-7 grudnia 2017 roku.

Wokół różnych form terapii…

Jak pracować z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych?

Zapraszamy do wzięcia udziału już w III edycji obrad Wokół Różnych Form Terapii… Jak pracować z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych? Pomysł zorganizowania Otwartej Rady Pedagogicznej w Akademickich Szkołach „Magellanum” wziął się z potrzeby doskonalenia warsztatu kadry pedagogicznej tychże placówek oraz chęci niesienia pomocy rodzicom, którzy mając dzieci z różnymi niepełnosprawnościami odczuwają potrzebę edukowania się w tej dziedzinie, dowiadywania się o różnych formach terapii, by wybrać właściwą drogę dla swojego dziecka. Organizacja otwartych obrad dla terapeutów, pedagogów, przyszłych nauczycieli to także doskonała okazja do integrowania środowiska pedagogów. Ponadto nam jako placówce integracyjnej zależy na skutecznym pomaganiu naszym podopiecznym, co można uczynić tylko dzięki świadomemu budowaniu sieci wsparcia.

W trakcie obrad poprzednich edycji poruszaliśmy wiele wątków związanych z pracą z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych – od etapu przedszkolnego po etap szkolny oraz dorosłość. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z seksualnością osób niepełnosprawnych. Dlatego też i w tym roku pragniemy pogłębiać zagadnienie. W panelu pt. „Jak pomagamy?” chcielibyśmy przybliżyć Państwu ofertę fundacji wspierających osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Pewnym novum będzie problematyka związana z komunikacją alternatywną, a także z alternatywnymi metodami wspierania rozwoju. Tak jak poprzednio dwudniowe obrady zakończy panel „Z diariusza terapeuty…”, w którym prelegenci-praktycy opowiedzą o swojej pracy z zastosowaniem tylfoterapii, surdoterapii oraz terapii behawioralnej. Tradycyjnie już proponujemy popołudniowe warsztaty dla dorosłych oraz konsultacje z seksuologiem, psychologiem i radcą prawnym.

ZAPISZ SIĘ TUTAJ

POINFORMUJ ZNAJOMY JUŻ TERAZ

Adres: Al. Legionów 13A 80-444 Gdańsk

Wstęp: bezpłatny

AKTUALNY PROGRAM SYMPOZJUM

6 grudnia

10:00 Przemówienie Dyrektora Szkoły
10:15 Wykład inauguracyjny:
dr hab. med. Bogusław Borys – Dojrzałość psychiczna osoby dorosłej – GUMED.

Panel I

"Z problemów pedagogiki specjalnej":

Moderowanie: dr Agnieszka Tarwacka-Dama

• 10.35 Seksualność osób niepełnosprawnych.
  • 10.55 Budowanie sieci wsparcia dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością.
  • 11.15 Edukacja włączająca – założenia, cele, efekty.
  • 11.35 Bajkoterapia jako narzędzie wspierania rozwoju.
  • 11.55 – 12.10 Dyskusja
  • 12:10-12:30 Przerwa na kawę

Panel II

"Jak pomagamy?" – oferty organizacji pozarządowych:

• 12.30 Wsparcie osób z niepełnosprawnością narządu wzroku – działalność trójmiejskich fundacji.
  • 12.55 Terapia osób z niepełnosprawnością narządu słuchu – oferty organizacji pozarządowych.
  • 13.15 Działania na rzecz dorosłych z autystycznego spektrum zaburzeń – WTZ „Adapa”.
  • 13.55 Ścieżki kariery – Biuro Integracji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.
  • 13:55 Dyskusja
  • 14:15 -15:00 przerwa na obiad

Warsztaty:

• 15.00 -16.00 Krakowska Metoda Czytania.

Część artystyczna:

• 16.00 -16.30 Występ szkolnej grupy teatralnej „Odkrywcy”.

7 grudnia

Panel I

"Alternatywne metody wspierania rozwoju":

Moderowanie: dr Monika Kozień-Bernatowicz

• 10.00 Coaching jako uzupełnienie psychoterapii.
  • 10.20 Coachingowe narzędzia wspierania rozwoju.
  • 11.00 Szkolna Akademia Coachingu – Jak to robimy w „Magellanum”?
  • 11:20- 11:35 Dyskusja
  • 11:35- 12:00 Przerwa na kawę.

Panel II

"Z dariusza terapeuty":

• 12.00 Rehabilitacja inaczej – doświadczenia trenera cheerleaderek na wózkach.
  • 12.20 Surdoterapia, czyli praca z uczniem słabosłyszącym i niesłyszącym.
  • 12.40 Tyfloterapia jako metoda pracy z uczniem słabowidzącym i niewidomym.
  • 13.00 Efektywność terapii behawioralnej na podstawie doświadczeń Instytutu Wspierania Rozwoju Dziecka.
  • 13:20 Dyskusja/podsumowanie
  • 13:40- 15:00 Przerwa na obiad

Warsztaty:

• 15.00 – 16.00 Praktyczne zastosowanie narzędzi coachingowych w pracy z młodzieżą

Konsultacje:

Dyżur psychologa, seksuologa, radcy prawnego.

stopka