Rok Szkolny 2014/2015

Wakacje – Warsztaty Fundacji „Ja też”

W czasie wakacji na terenie naszej szkoły odbyły się letnie warsztaty Fundacji „Ja też”.  Fundacja zajmuje się działaniami na rzecz edukacji dzieci i młodzieży. Prowadzi indywidualną terapię oraz zajęcia grupowe z rozwoju myślenia językowego oraz mowy w oparciu o założenia i wytyczne Metody Krakowskiej. Zajęcia z rozwoju myślenia matematycznego opiera o klocki NUMICON i dziecięcą matematykę.

26.06.2015 r. Zakończenie roku szkolnego

Szkoło nasza, miła szkoło,
Żegnaj szkoło, żegnaj nam!
Odbiegamy dziś wesoło
Od twych miłych bram.

Po całym roku trudów wychowawczych przyszedł czas na zasłużone wakacje. Zanim uczniowie rozeszli się do domów, by cieszyć się wakacyjnym czasem odebrali świadectwa a także dyplomy za osiągnięcia w bieżącym roku szkolnym.

Uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznych wakacji pełnych słońca!

 

23.06.2015 r. Wycieczka do Centrum Hewelianum

23 czerwca uczniowie Akademickiego Gimnazjum „Magellanum” oraz Akademickiego Liceum dla Młodzieży w Gdańsku udali się na Górę Gradową do Centrum Hewelianum. Uczniowie wzięli udział w przygotowanych dla nich warsztatach fizycznych. Następnym punktem było zwiedzanie fortyfikacji na Górze Gradowej. Zwiedzanie terenu parku pofortecznego Grodzisko ułatwia ścieżka przyrodnicza z tablicami informacyjnymi przedstawiającymi, zastosowane formy ochrony przyrody: użytki ekologiczne i pomniki przyrody, formy ochrony czynnej, czyli skrzynki dla ptaków i nietoperzy. Uczniowie podziwiali także widoki rozciągające się z tego punktu widokowego.

 

22.06.2015 r. Wycieczka do Biblioteki Miejskiej

22 czerwca uczniowie Akademickiego Gimnazjum „Magellanum” oraz Akademickiego Liceum dla Młodzieży w Gdańsku udali się na wycieczkę do Biblioteki Wojewódzkiej. Młodsi uczniowie wzięli udział w warsztatach, których motywem przewodnim były baśnie. Starsi zaś zapoznali się z układem pomieszczeń bibliotecznych, regulaminem, mieli także możliwość zapisania się do biblioteki. Kiedy zajęcia w bibliotece dobiegły końca uczniowie zwiedzali miasto tropem gdańskich pomników. Na trasie znalazły się między innymi :

 • Pomnik upamiętniający Kindertransporty 
  Pomnik ten jest upamiętnieniem transportów dzieci żydowskich z Niemiec i innych terenów zajmowanych przez Niemcy do Anglii, której władze zgodziły się przyjąć nieograniczoną liczbę dzieci. Wykonana z brązu rzeźba przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku stojących na peronie tuż przed odjazdem pociągu.
 • Pomnik Jana Heweliusza
  Postać z pomnika wpatruje się w ścianę sąsiedniej kamienicy ozdobionej XVII  wieczną mapą nieba, autorstwa słynnego astronoma. Prace nad ozdobieniem ściany kamienicy przy ul. Bednarskiej wykonali studenci i ich wykładowcy z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
 • Pomnik Jana III Sobieskiego
  Monument upamiętniający króla Jana III Sobieskiego śmiało można uznać za jeden z najciekawszych pomników w Polsce. Jest to zabytek upamiętniający triumfy polskiego oręża, swoją historią symbolizujący trudne i powikłane dzieje Rzeczypospolitej.
  Króla przedstawiono w tradycyjnym stroju narodowym – żupanie i kontuszu, w chwili gdy na bojowym rumaku z buławą w dłoni przeskakuje przez zniszczone działo tureckie.
 • Pomnik Obrońców Poczty Polskiej

W czterdziestą rocznicę wybuchu II wojny światowej odsłonięto oryginalny w kształcie oraz treści pomnik autorstwa Wincentego Kućmy z Krakowa. Konstrukcja z nierdzewnej blachy zwraca uwagę dramatyczną symboliką i ekspresją. Na murze pocztowego dziedzińca umieszczono natomiast pełną bolesnego wyrazu rzeźbę autorstwa Marii i Zygfryda Korpalskich.

 

21.05.2015 r. Wykład

21 maja gościliśmy w naszej szkole panią Paulinę Hendel, pisarkę Jest ona autorką postapokaliptycznej trylogii „Zapomniana księga”. Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się czym jest gatunek fantasy – postapokaliptyczny, wysłuchali fragmentu powieści a także mogli nabyć własne egzemplarze wraz z autografem pisarki.

 

19.05.2015 r. Wycieczka do Malborka

Dnia 19 maja uczniowie Akademickiego Gimnazjum „Magellanum” oraz Akademickiego Liceum dla Młodzieży w Gdańsku udali się na wycieczkę do zamku krzyżackiego w Malborku. Uczniowie podzieleni na dwie grupy przemierzali zamek śladami Krzyżaków. Duże zainteresowanie, szczególnie wśród młodzieży gimnazjalnej, wzbudził proces wybijania monet. Licealiści zaś zachwycali się pomysłowością architektów. Uczniowie na własne oczy przekonali się o tym jak potężne i wspaniałe były budowle czasów średniowiecza. Duże zainteresowanie wśród młodzieży wzbudziła kuchnia zamkowa, uczniowie mogli przekonać się jak bracia zakonni jadali na zamku i od czego zależała dieta  Rozczarowanie wzbudziły jednak puste szafy w komnatach, ponieważ szczególnie płeć piękna chciała podziwiać jak dokładnie ubierano się ponad 600 lat temu. Zwiedzanie trwało ponad dwie godziny, dlatego też w przerwie uczniowie posilali się odpoczywając na dziedzińcu zamkowym.

 Na koniec wycieczki przyszedł też czas na zakup pamiątek, by po powrocie do domu móc wspomnieć o wspaniałej wyprawie na prawdziwy zamek.

Uczniowie wrócili do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i głodni wiedzy o wydarzeniach z udziałem Zakonu Krzyżackiego.

 

04.05.2015 r. Apel z okazji święta 3 maja

Po powrocie z majówki uczniowie wraz z nauczycielami spotkali się na montażu słowno – muzycznym  okazji 3 Maja. Był to czas wspólnych śpiewów patriotycznych intonowanych przez nasz zespół.

 

Maj 2015 – Matury

Wraz z zakwitem kasztanów nasi maturzyści uzbrojeni w wiedzę i czarne długopisy przystąpili do najważniejszego egzaminu na progu dorosłości- egzaminu maturalnego.  Pierwszą batalią był j. polski, następnie – królowa nauk- matematyka. Maturzyści zmierzyli się także z językiem nowożytnym – j. angielskim oraz j. niemieckim. Uczniowie przystąpili także do egzaminu rozszerzonego z biologii oraz geografii.  Na wyniki czekać trzeba aż do końca czerwca.

 

08.04.2015 r. Lekcja szekspirowska w Magellanum

Dnia 8.04. w naszej szkole gościliśmy przedstawiciela Teatru Szekspirowskiego Annę Ratkiewicz-Syrek, która dla uczniów naszego Akademickiego Gimnazjum oraz Liceum wygłosiła wykład w ramach tzw. ,,lekcji szekspirowskich".

Multimedialna lekcja szekspirowska mogła się odbyć dzięki zaproszeniu Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku do odwiedzenia Naszej szkoły. Prowadząca wykład Pani Anna Ratkiewicz-Syrek rozmawiała z naszymi uczniami o Szekspirze, o teatrze elżbietańskim i jego cechach oraz czasach, w których istniał; a także o historii Teatru Szekspirowskiego. Przedstawicielka Teatru przedstawiła także aktualną działalność teatru.  

 

30.03.2015 r. Wycieczka na gdańską starówkę

W dniu 30.03. uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Magellanum w ramach zajęć dydaktycznych uczestniczyli w wycieczce ulicami gdańskiej starówki.

Pod okiem przewodnika nasi podopieczni poznali bliżej historię zabytków znajdujących się przy ul. Długiej w Gdańsku. I choć uczniowie znali takie zabytki jak Dom Uphagena, Brama Wyżynna, Ratusz Staromiejski czy Żurawia to kilkugodzinne zwiedzanie Starego Miasta odkryło kartę historii każdego z nich. 

 

27.03.2015 r. Wykład ,,Bez matematyki kariery nie zrobisz" na Uniwersytecie Gdańskim

Dnia 27.03. uczniowie Akademickiego Gimnazjum oraz Liceum Magellanum wzięli udział w wykładzie matematycznym ,,Bez Matematyki kariery nie zrobisz”, który odbył się na Uniwersytecie Gdańskim.

Wszyscy nasi podopieczni uczestniczyli w zajęciach pod opieką Pani Ireny Granat, nauczycielki matematyki w naszej szkole. Celem wykładu było podkreślenie znaczenia umiejętności matematycznego sposobu myślenia oraz zwrócenie uwagi na potrzebę rozbudzania zainteresowania matematyką od najmłodszych lat. Dlatego wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez integrujących środowisko oświatowe i akademickie Pomorza wokół problematyki nauczania matematyki na różnych szczeblach edukacji i jej znaczenia w życiu codziennym każdego człowieka.

 

20.03.2015 r. Dzień Sportu w Magellanum


 

Dnia 18 marca 2015r. zostały zorganizowane zawody, które odbyły się na balonach nieopodal naszej szkoły. Rozegrano pojedynki pomiędzy nauczycielami, a uczniami w piłce nożnej oraz siatkówce. Wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali na ten dzień.  Emocje były ogromne, zarówno dla zawodników jak i dla kibiców. W meczu piłki nożnej nie wszyscy spodziewali się takiego obrotu sprawy. Po dwóch latach odnoszenia zwycięstw w tym jakże niezwykłym i pasjonującym sporcie nauczyciele zakończyli swoją passę zwycięstw. Mecz zakończył  się  wynikiem 8:2 dla uczniów Akademickiego Liceum Magellanum. W drugiej części balonu odbywał się mecz siatkówki. Podzielony był on na dwie części. Najpierw rozegrał się mecz uczniów Liceum kontra Gimnazjum, który zakończył się wynikiem 2:1. Następnie drużyny uczniów podjęły decyzję o połączeniu sił, przeciwko nauczycielom. Mecz był niezwykle zacięty, a publiczność szalała. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną stronę, a raz na drugą. Niestety i tutaj również nauczycielom się nie udało. Ponieśli klęskę, i między innymi dzięki temu obydwa mecze zapadną wszystkim w pamięć.

 

 19.03.2015 r. Wykład dla uczniów AG i ALO

W dniu 19.03. 2015 r. dla uczniów Akademickiego Gimnazjum z organizowano wykład, który wygłosiła Pani dr Anna Kiliańczyk, z Wydziału Naonatologii Szpitala Klinicznego w Gdańsku.

Wykład trwał godzinę,a Pani doktor wtajemniczyła uczniów w realia swojej pracy, wyjaśniła jak lekarze walczą o życie dzieci ważących nawet jedynie 250 g. Na cyklu slajdów pokazała sprzęty, inkubatory oraz wyjaśniła jak ważny dla każdego dziecka jest kontakt z mamą. Było to bardzo cenne doświadczenie szczególnie dla osób wybierających się na studia medyczne. Wszyscy zadawali pytania, które wynikały z naszego osobistego doświadczenia. 

                                                   

 

 19.03.2015 r. Akcja UNICEF w Naszej Szkole

 
Na początku grudnia 2014 rozpoczęliśmy w naszej szkole akcję Klubu Szkół UNICEF pod nazwą "Wszystkie Kolory Świata".
 
Jej celem było zapoznanie uczniów z trudną sytuacją dzieci w Sudanie Południowym i zbiórka pieniędzy na pomoc dla nich. Pierwszym etapem było przeprowadzenie przez koordynatora na godzinach wychowawczych zajęć informujących o przebiegu i celach akcji oraz o problemach dzieci z Sudanu Południowego. W dalszej kolejności zorganizowaliśmy zajęcia, które miały zapoznać uczniów z kulturą danego wybranego przez nich kraju. Uczniowie wybierali klasami określony kraj, przygotowywali informacje na jego temat, robili odpowiedni wystrój sali i potrawy. Robili także z papieru flagi tego państwa. W kolejnym kroku uczniowie szyli laleczki, które miały przedstawiać mieszkańców danego kraju oraz nadawali im tożsamość. W ostatniej części odbyła się zbiórka pieniędzy na dzieci z Sudanu Południowego i licytacja laleczek. W akcji wzięli udział uczniowie niższych klas liceum i gimnazjum. Uzbierana kwota to 250 zł.

Dziękujemy serdecznie wszystkim za zaangażowanie się w akcje UNICEF!                                               

 

 18.03.2015 r. Wewnątrzszkolne zawody pływackie 

Dnia 16.03.2015r. odbyły się wewnątrzszkolne zawody pływackie Akademickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Magellanum.  W imprezie uczestniczyli uczniowie z grupy pływackiej, którzy wystartowali w 8 konkurencjach. 

Zawody odbyły się tradycyjnie na basenie START w Gdańsku przy ul. Wajdeloty z którego korzysta Nasza szkoła. Organizatorką zawodów z ramienia szkoły była nauczycielka wychowania fizycznego Pani mgr Alina Lewandowska. Uczniowie rywalizowali w 8 konkurencjach: styl grzbietowy dziewcząt 25 m, styl grzbietowy chłopców 25 m, styl grzbietowy chłopców 50 m, styl dowolny chłopców 25m, styl klasyczny chłopców 50 m, styl dowolny dziewcząt 25m, styl dowolny chłopców 50 m oraz sztafeta. 

Ponizej prezentujemy wyniki poszczególnych konkurencji:

STYL GRZBIETOWY DZIEWCZĄT 25 m:
I miejsce: Klaudia Grymuza
II miejsce: Dorota Sieniawska
III miejsce: Paula Borysewicz
IV miejsce: Ola Ratajczak
V miejsce: Gabrysia Juszkiewicz

STYL GRZBIETOWY CHŁOPCY 25 m:
I miejsce: Hubert Tworkowski
II miejsce: Michał Rogoziński
III miejsce: Paweł Ostasz
IV miejsce: Piotr Kiliańczyk
V miejsce: Jakub Jokiel

STYL GRZBIETOWY CHŁOPCY 50 m:
I miejsce: Maksymilian Kropisz
II miejsce: Dominik Mischke
III miejsce: Jakub Mischke
IV miejsce: Tomasz Zyskowski
V miejsce: Bartosz Dulski
VI miejsce: Adrian Włodkowski

STYL DOWOLNY CHŁOPCY 25 m:
I miejsce: Michał Rogoziński
II miejsce: Seweryn Krawczyk
III miejsce: Paweł Ostasz
IV miejsce: Krzysztof Murzicz
V miejsce: Piotr Kasiłowski
VI miejsce: Piotr Kiliańczyk
VII miejsce: Jakub Gąsior
VIII miejsce: Mateusz Weiner

STYL KLASYCZNY CHŁOPCY 50 m:
I miejsce: Tomasz Tkaczyk
II miejsce: Hubert Tworkowski
III miejsce: Krzysztof Murzicz
IV miejsce: Jakub Piontek

STYL DOWOLNY DZIEWCZĄT 25 m:
I miejsce: Dorota Sieniawska
II miejsce: Klaudia Grymuza
III miejsce: Gabrysia Juszkiewicz

STYL DOWOLNY CHŁOPCY 50m:
I miejsce: Maksymilian Kropisz
II miejsce: Tomasz Tkaczyk
III miejsce: Dominik Mischke
IV miejsce: Jakub Mischke
V miejsce: Adrian Włodkowski
VI miejsce: Bartosz Dulski

 

                                                 01.02.2015 r. Studniówka 2015 

Dopasowane garnitury, wieczorowe suknie, obowiązkowo czerwone podwiązki i zabawa aż do białego rana. Tak bawili się w styczniu maturzyści z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Magellanum. 

31 stycznia 2015 r. kilkunastoosobowa grupa uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego wraz z osobami towarzyszącymi, wychowawcami, gronem pedagogicznym, rodzicami i dyrekcją szkoły bawiła się na balu maturalnym. Nie zabrakło podziękowań za trud wniesiony przez nauczycieli na drodze edukacyjnej uczniów oraz zapewnienia, że za 100 dni abiturienci będą godnie reprezentować szkołę podczas egzaminu maturalnego. W szczególny sposób podziękowania należały się wychowawcą klas IIIA i III B czyli Paniom: mgr Agnieszce Szablikowskiej, mgr Magdalenie Stanek, mgr Magdalenie Pokojskiej oraz Panu mgr Rafałowi Lewandowskiemu. 

Po zakończeniu części oficjalnej młodzież dała się ponieść kilkugodzinnemu szaleństwu. Jeżeli jesteście ciekawi jak bawili się Nasi tegoroczni maturzyści to obejrzyjcie poniższą galerię zdjęć. 

                                                 21.01. Mała Chemia – pokazy chemiczne

21 stycznia uczniowie Akademickiego Gimnazjum i Liceum uczestniczyli w pokazie „Małej Chemii”. Wbrew nazwie, wykonywane doświadczenie chemiczne wywołały u uczniów niemałe emocje.

Goście z Torunia, niczym średniowieczni alchemicy, powodowali wybuchy, przedstawiali nietypowe zastosowania chemii w życiu codziennym oraz spełnili marzenie wielu uczniów, którzy mogli zobaczyć szkolne ławki „stojące w zielonych  i niebieskich płomieniach” podpalonego odczynnika chemicznego.

 

 

                                           16.01.2015 r. Spektakl ,,Martwe Dusze" w Teatrze Wybrzeże 

14 stycznia uczniowie Akademickie Liceum Ogólnokształcącego mieli przyjemność po raz kolejny wkroczyć do świata kultury i zapoznać się z interpretacją zamierzonej przez Gogola, nigdy nie ukończonej trylogii, tworzonej na kształt „Boskiej Komedii” Dantego. 

Doskonała gra aktorska, scenografia i kostiumy oraz bardzo trafnie dobrana oprawa muzyczna, wywoływały na twarzach uczniów uśmiech, zdziwienie a cały spektakl skłonił nas do głębszych refleksji o życiu, śmierci oraz „śmierci za życia”.

martwe dusze

Reżyser, a zarazem scenograf – Janusz Wiśniewski o spektaklu: „Nie słuchamy tradycji, która MARTWE DUSZE Gogola czyta jak komedię obyczajową, jak poczet rosyjskich przywar i typów, Królów Głupoty, Obłudy, Chciwości itd. Tak, ale to ledwie pretekst. Lepiej usłyszeć co mówi Gogol: „Pisałem rosyjską BOSKĄ KOMEDIĘ". MARTWE DUSZE są pierwszą jej częścią – "piekłem". To jest wstrząsająca perspektywa. I to jest klucz, który z lękiem podejmujemy. Gogol piszący z perspektywy Dekalogu jest pisarzem uniwersalnym, mimo, że ledwie rozpoczął dzieło i przedwcześnie umierając zostawił nam tylko parę nut wielkiego tematu. Te nuty zagramy na swój sposób; temat, jak zwykle – traktujemy jak jazzman traktuje temat muzyczny – z całkowitą pieczołowitością, jednakże na swoich instrumentach i z wariacjami, do których pobudza nas i upoważnia gorący stosunek do wielkiego zapisu Gogola.

 

                                                 18.12.2014 r. Wizyta w studiu nagraniowym 

          

W dniu 18.12.2014 r. grupa uczniów Akademickiego Gimnazjum oraz Liceum Ogólnokształcącego Magellanum, skupiona wokół inicjatywy śpiewania i muzykowania wzięła udział w sesji nagraniowej w profesjonalnym studiu nagraniowym. 

Na płycie zostały uwiecznione kolędy i pastorałki jako efekty naszej ciężkiej pracy. Uczniowie mieli również możliwość zaprezentowania wypracowanego materiału muzycznego na koncercie kolęd, który odbył się 15 stycznia w kaplicy szkolnej, gdzie oklaskiwali ich zarówno rodzice jak i nauczyciele oraz rówieśnicy. 

  

 

19.11.2014 r. Spektakl "Tuwim dla Dorosłych" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

W środowe popołudnie uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku wzięli udział w niesamowitym widowisku, jakie rozegrało się na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni. Utrzymany w konwencji burleski spektakl "Tuwim dla dorosłych" w reżyserii Jerzego Jana Połonskiego, traktował o nieznanej szerzej działałalności poetyckiej Juliana Tuwima.

Ferie barw, muzyka grana na żywo, spora dawka humoru i ciętego dowcipu sprawiły, że trwajacy prawie dwie godziny spektakl nawet przez chwilę się nam nie dłużył.

Dzięki tej wizycie uczniowie mieli okazję poznać polskiego pisarza od innej, niż dotychczas znana, strony. Mogli skonfrontować znane im wiersze z wersami słyszanymi po raz pierwszy i wyrobić pełen osąd na temat twórczości Tuwima. Było to cenne i wartościowe doświadczenie nie tylko na płaszczyźnie języka polskiego, a o wartości spektaklu niech świadczą słowa jednej z recenzji (źródło: www.trojmiasto.pl): Takiej właśnie rozrywki, inteligentnej, pełnej błyskotliwych tekstów i zaraźliwej energii aktorów oczekuję po produkcjach Muzycznego.

19.11.2014 r. Zajęcia warsztatowe w Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego

Uczniowie naszego liceum wzięli udział w wyjątkowych warsztatach zorganizowanych w Stacji Biologicznej Uniwersytetu Gdańskiego mieszczącej się na Wyspie Sobieszewskiej. Podczas warsztatów uczniowie mogli nie tylko sprawdzić się w zagadnieniach związanych z biologią – zwłaszcza z zakresu bioindykatorów, ale równiez wykorzystać niedawno zdobyte wiadomości z chemii – m.in. dotyczące związków wykorzystywanych do badania czystości wody i powietrza.

Zajęcia miały bardzo ciekawą formę a pracownicy Stacji Biologicznej przygotowali wiele interesujących ćwiczeń pomagających utrwalić nabyte wiadomości. Cała wyprawa okazała się świetną i pouczającą przygodą!

                                             07.11.2014r. Apel z okazji Święta Niepodległości

.

Dzisiaj nasi uczniowie wzięli udział w apelu z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach niewoli w 1918 roku. Apel zorganizowali uczniowie oraz członkowie samorządu uczniowskiego pod czujnym okiem Pani Niny Cicholewskiej oraz przy pomocy Pań Katarzyny Jasiak, Pauliny Różańskiej oraz Agnieszki Tarwackiej. Uroczystość przedstawiła historię odzyskania niepodległości przez Polskę, urozmaiconą odśpiewaniem Pieśni historycznych – „Gdzie są kwiaty, z tamtych lat”, „Pieśń Legionów”, „Pieśń konfederatów Barskich” oraz piosenek „Biały krzyż” – Czerwonych Gitar, „Wolność” – Marka Grechuty, „Warszawo ma”. Wykonawcom towarzyszył akompaniament gitary Pani Niny Ciecholewskiej oraz dźwięki wiolonczeli uczennicy I ALO – Marii Holi. Każda z klas otrzymała z rąk Pani Agnieszki Tarwackiej godła do zawieszenia w salach.

                                                          06.11.2014r. Dziady cz. II

"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…."
6 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się inscenizacja Dziadów cz II. Adama Mickiewicza, organizowana przez Radę Rodziców. Reżyserem spektaklu była Pani Nina Cicholewska, która przygotowywała rodziców do występu. Inscenizacja odbyła się w szkolnej kaplicy, miejscu, które oddało nastrój panujący w  dramacie naszego narodowego Wieszcza. „Dziady” były zorganizowane dla uczniów. rodziców i nauczycieli naszej szkoły.

                                                       06.11.2014r. "AŁA RZECZYWISTOŚĆ"

Dnia 06.11. uczniowie naszego liceum wzięli udział w spektaklu „Ała rzeczywistość” w reżyserii Macieja Konopińskiego. Spektakl porusza niebezpieczeństwa, na które nieświadomie jesteśmy narażeni funkcjonując w wirtualnym świecie. Reżyser wraz z aktorami Teatru Gdynia Główna chcieli przybliżyć odbiorcom, głównie młodzieży szkolnej, że to co zostaje opublikowane przez nas  na portalach społecznościowych ma odcisk na nasze życie w „realu”. Po obejrzeniu przedstawienia organizatorzy zorganizowali pogadankę z Panią psycholog oraz policjantem, która miała uświadomić młodzieży zagrożenia, jakie płyną z nadmiernego uciekania w wirtualną rzeczywistość. Dyskusja miała uświadomić niebezpieczeństwa, których ofiarami są nasze dzieci, podopieczni, młodzież a także dorośli. Policjant zwrócił uwagę na rodzaje przestępstw, które nieświadomie użytkownicy Internetu mogą popełnić.

                                                    02.11.2014r. Złożenie kwiatów pod pomnikiem Ks. Komorowskiego

Święto Wszystkich Świętych oraz  Święto Zmarłych to czas wspomnień o tych, którzy odeszli, ale na zawsze pozostali w naszych sercach. Przychodzimy na cmentarz, wspominamy i znów przez chwilę czujemy obecność tych których już z nami nie ma… Święto Zmarłych to także pamięć o tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Uczniowie naszej szkoły pod opieką siostry Jankanty złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie patrona szkoły ks. Bronisława Komorowskiego męczennika II wojny światowej.

                                    31.10.2014r. Dzień Zaduszny

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży uczcili nadchodzący Dzień Zaduszny w piątkowe przedpołudnie. Poza pięknie przygotowaną gazetką szkolną nawiazującą w tematyce do atmosfery święta, został złożony pod pomnikiem św. Stanisława Biskupa Męczennika, wieniec w imieniu Dyrekcji, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły.

                                             30.10.2014r. Szkolna zabawa taneczna

Tańczyć i śpiewać każdy może, trochę lepiej lub… zupełnie super. U nas było super, nie tylko pod względem tańczenia, bo i muzyka dopisała i nastroje, ale największym przebojem imprezy okazał się konkurs karaoke! To, że nasi uczniowie są wszechstronnie utalentowani, nie jest dla nas tajemnicą, ale nie spodziewaliśmy się tylu dobrych głosów.

Współne tańczenie i śpiewania było nie tylko okazją do dobrej zabawy ale również pozwoliło na lepszą integrację całej szkoły.

                                          29.10.2014r. Teatr Wybrzeże

Dzisiejszego popołudnia Nasi uczniowie wzięli udział w speklaklu pt. "Broniewski". Najnowsza sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, jest jednym z tych wydarzeń kulturalnych, których nie można przegapić. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość. Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem, na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

źródło:http://www.teatrwybrzeze.pl/

27.10.2014 r. Szkolne Halloween i konkurs na najlepiej przystrojoną salę

W naszym liceum Halloween w tym roku to całotygodniowe przygotowania. Zaczęło się już w poniedziałek od konkursu na najlepiej przystrojoną salę oraz od możliwości pojawienia się w szkole nie w mundurku ale w halloweenowym przebraniu! Uczniowie do konkursu przygotowywali się do samego końca piątkowych zajęć. Każda sala w szkole była pięknie przystrojona a pomysłom i inwencjom dzieci nie było końca.

Konkurs w kategorii najlepiej przystrojona sala w liceum wygrala klasa I A. Nagrodą w konkursie jest jeden dzień w całości wolny od zajęć dydaktycznych. Pozostałe klasy otrzymały punky motywacyjne wliczane do punktacji za zachowanie.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

14.10.2014r. Dzień Edukacji Narodowej oraz Otrzęsiny Pierwszokasistów!

W Naszej Szkole obchodziliśmy dzisiaj podwójną uroczystość! Były to: Dzień Edukacji Narodowej, zwany inaczej Dniem Nauczyciela oraz Otrzęsiny czyli oficjalne przyjęcie  pierwszoklasistów do grona uczniów Magella. Wszystkie te uroczystości zorgaznizowali Nasi uczniowie klas III z niewielką pomocą i nadzorem nauczycieli! Zabawa była wyśmienita! W trakcie obchodzenia uroczystości dużo się śmialiśmy, bawiliśmy i jedliśmy!

06.10.2014r. Drugi Dzień z Zawodem

Akademickie Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Gdańsku wie jak ważnym jest przygotowanie naszych uczniów do przyszłego życia zawodowego. Realizaując politykę oświatową Ministra Edukacji Narodowej kładziemy jeszcze większy nacisk na to, aby organizowane od wielu lat Dni z Zawodem pomagały naszym podopiecznym nabyć praktyczne umiejętności zawodowe w obszarze profilu, który wybrali.

W tym roku poza serią ciekawych warsztatów i wyjść na uczelnie wyższe, uczniowie będą regularnie spotykać się z przedstawicielami wybranych zawodów, którzy opowiedzą o specyfice pracy i predyspozycjach jakie powinno się posiadać.

25.09.2014r. Wręczenie stypendiów Prezydenta Miasta Gdańska

Nasi uczniowie: Marcin Orłowski oraz Oskar Bielakowski otrzymali szczególne wyróżnienie, które jest sukcesem również dla Naszej Szkoły! Nadmienić tu musimy, iż wyróżnienie jest przyznawane uczniom szczególnie uzdolnionym! Z uwagi na otrzymanie Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska pragniemy złożyć Naszym stypendystom gratulacje oraz życzymy wielu sukcesów w dalszej przygodzie edukacyjnej z Naszą Szkołą!

25.09.2014 r. Lekcja historii w terenie – wycieczka szkolna do Sztutowa

W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Magellanum wiemy, że aby zainspirować uczniów do pogłębiania swojej wiedzy i zachęcić do samodzielnych poszukiwań na polu nauki trzeba czegoś więcej niż ciekawych lekcji w szkolnej ławie. Dlatego, gdy przyszło do omawiania zagadnień związanych z II Wojną Światową, nauczyciel historii postanowił przeprowadzić lekcję w miejscu, gdzie historia ta faktycznie się rozgrywała – na terenie Muzeum Stuthoff.

Podczas tego jesiennego czwartkowego przedpołudnia uczniowie odbyli niezwykłą podróż w przeszłość, aby poznać i zrozumieć realia, w jakich przyszło żyć mieszkańcom tych terenów w latach 1939-1945. Przewodnik oprowadzał grupę po kolejnych miejscach obozu i opowiadał historię jego powstania oraz wojenne i powojenne losy. Z każdym krokiem, z każdą nową informacją narastała pełna szacunku cisza. Dzieki tej lekcji historii i życia uczniowie naszego liceum mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę ale przede wszystkim docenić czasy pokoju, w jakich mają możliwość żyć.

22.09.2014 r. Pierwszy Dzień z Zawodem w roku szkolnym 2014/2015 

Początek roku szkolnego już dawno za nami, zatem przyszła pora na pierwszą odsłonę tegorocznych Dni z Zawodem. W tym roku szczególną atrakcją były warsztaty programowania dla uczniów profilu matematyczno – informatycznego, zajęcia z mikrospowania na nowych zakupionych dla szkoły mikroskopach cyfrowych oraz lekcja języka łacińskiego. Profil artystyczny z kolei dopełniał wakacyjnego projektu "Malowanie na ścianie", podczas którego uczniowie wraz z nauczycielem przedmiotów artystycznych i malarstwa – mgr Małgorzatą Witschenbach, przyozdabiali ściany w salach rysunkami o tematyce morskiej. Profil turystyczno – mendażerski przygotowywał planszę z grami o tematyce podróżniczej a nasi dziennikarze jak zwykle dokumentowali całość warsztatów aby opisać je w najbliższym wydaniu Kuriera Magellana!

01.09.2014r. Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015

W tym szczególnym dniu spotkaliśmy się wspólnie, aby uroczyście rozpocząć wydarzenie jakim jest Rozpoczęcie Roku Szkolnego. Uroczystość rozpoczęliśmy od kilku ciepłych słów kierowanych do uczniów od nauczycieli. W nastepnej części głos zabrali: pani Dyrektor oraz pan Dyrektor, którzy przywitali uczniów nowych jak i już uczęszczających do Naszej Szkoły. Z ich rąk zostały wręczone pierwsze w tym roku "Dyplomy za działaność na rzecz Naszej Szkoły". Po rozdaniu dyplomów uczniowie pierwszych klas zostali zapoznani ze swoimi wychowawcami. W miłej atmosferze uczniowie udali się do swoich klas, aby przywitać sie ze swoimi nowymi oraz dotychczasowymi wychowacami. Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015 możemy podsumować, tak jak płyną słowa piosenki Marka Grechuty: "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy...". A czekać długo nie musimy! Ponieważ już jutro zabrzmi pierwszy dzwonek!!!!

31.08.2014 r. Wyjazd integracyjny z BTA Kompas

Jak co roku nowo przyjęci uczniowie Akadmickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Magellanum wzięli udział w wyjeździe intergacyjnym poprzedzającym rozpoczęcie zajęć w szkole. Podczas wyjazdu mieli okazję poznać swoich wychowawców, kadrę nauczycielską oraz starszych kolegów i koleżanki, z którymi brali udział specjalnie przygotowanych na tą okazję zadaniach integrujących. Poza tubą Archimedesa, pająkiem czy scieżką ze szkrzynek musieli wykazać się sprawnością i koordynacją przy rozbrajaniu dynamitu oraz zaufaniem do lidera swojej drużyny, kiedy z zawiązanymi oczami formowali z lin figury geometryczne. Na przepełnionych świeżym powietrzem poszukiwaczy przygód czekało ognisko i kiełabasek oraz świeżego kompotu ile tylko dusza zapragnęła. Ponieważ cały dzień dopisywała piękna pogoda a zadania były ciekawe i gwarantowały dużo śmiechu i dobrej zabawy, wszyscy wrócli w wyśmienitych humorach.

25-29.08.2014r. Malowanie Szkoły

Pamiętać projekt "Ściana na wyobraźnię"? Jeśli tak to z przyjemnością informyjemy, że w sierpniu tego roku odbyła się jego druga edycja pod tytułem "Malowanie na ścianie".

Uczniowie i rodzice pod czujnym okiem nauczycielki i artystki – mgr Małgorzaty Witschenbach przyozdabiali wszystkie klasy w szkole rysunkami o tematyce morskiej. Co więcej, projekty rysunków zostały przygotowane przez samych uczniów. W ciągu tygodnia klasy zmieniłay się w bajkowe podmorskie krainy. Inicjatywa ta była nie tylko okzają do rozwijania swoich talentów plastycznych oraz włączenia się w życie szkoły ale przede wszystkim była świetną zabawą!

line
copyright © 2011 by Magellanum