PROJEKTY EDUKACYJNE

Dzień z zawodem czyli warsztaty w Magellanum

W ramach profili dodatkowych funkcjonujących w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Magellanum, odbywają się cyklicznie zajęcia warsztatowe. Spotkania na przełomie lutego i kwietnia mają na celu pogłębić wiedzę uczniów ale również w praktyce wykorzystać zdobyte wcześniej informacje. Każdy opiekun profilu stara się uatrakcyjnić swoje zajęcia. Zapraszane są sławne osoby, ciekawe organizacje czy firmy, które starają się jak najwięcej nauczyć naszych uczniów. Poprzez formę warsztatową i dobrą zabawę, podopieczni powoli przymierzają się do różnych zawodów i funkcji, jakie w przyszłości będą sprawować.

Warsztaty artystyczno – architektoniczne

Zajęcia prowadzone przez Panią Małgorzatę Witschenbach, nauczycielkę i artystkę z Trójmiasta, opierają się na różnych dziedzinach sztuki. Swoją wiedzą i doświadczeniem, Pani Małgorzata wspiera uczniów i pozwala na rozwój, dbając przy tym, aby podopieczni wykazywali dbałość o technikę. W skład warsztatów wchodziła przede wszystkim nauka rysunku technicznego oraz rysunku artystycznego.

Warsztaty informatyczne

Zajęcia prowadzone przez Pana Białka – opiekuna koła i egzaminatora ECDL oraz Pana Karola Patoletę – artystę z Gdańska, specjalizującego się w multimediach, rozwijają uczniów na wielu płaszczyznach pracy informatyka. W ramach profilu odbyło się też spotkanie z przedstawicielami projektu ROBO, którzy uczyli naszych uczniów budować i programować roboty.

Warsztaty medyczno – farmaceutyczne

W ramach zajęć profilu farmaceutycznego odbyło się kilka ciekawych spotkań: zajęcia warsztatowe w zwierzętarni Wydziału Biologii UG, zajęcia z Panią Małgorzatą Bielawą – Ciesielską, polegające na „sekcji” serca, zajęcia ze Studenckim Kołem Naukowym Homunculus obejmujące zagadnienia z fizjologii.

Warsztaty kosmetyczne

Uczennice z profilu kosmetycznego prowadziły znaczną część zajęć w specjalistycznej pracowni kosmetycznej, gdzie uczyły się wykonywać zabiegi kosmetyczne oraz zgłębiały tajniki wizażu. Zajęcia prowadzone pod okiem mgr Kamińskiej, specjalistki od wizażu i stylizacji nauczyły nasze podopieczne jak rozpoznawać typ urody, jakie kosmetyki stosować, w jaki sprzęt się zaopatrzyć i przede wszystkim jak wykonać perfekcyjny makijaż. Zajęcia z mgr Białozór skupiały się na takich zabiegach jak: masaż kosmetyczny, manicure, pedicure, stosowanie maseczki, zabieg relaksujący. Dodatkowo prowadząca uczyła o etycznych zasadach wykonywania zawodu kosmetyczki.

Warsztaty dziennikarskie

Profil dziennikarski swoją działalność promuje cały rok, w postaci wydawanej cyklicznie Gazetki Magellana. Podczas cyklu warsztatów podopieczni Pan Karoliny Pol występowali w podwójnej roli: z jednej strony uczniowie spotykali się z dziennikarzami i reporterami z trójmiasta, którzy dzielili się swoją wiedzą i wskazówkami. Z drugiej strony przeprowadzali wywiady i stale obserwowali życie szkolne, żeby później opisać je w szkolnej gazetce.

Warsztaty turystyczno – handlowe

W turystyce i w handlu, podstawą sukcesu są relacje z klientem. Umiejętność zbadania potrzeb klienta i profesjonalne wykonanie usługi nie należy do najłatwiejszych zadań. Na przykładzie obsługi kelnerskiej nasi uczniowie poznawali arkana relacji handlowych i uczyli się o jednej z najprężniej działających dziedzin turystyki. Mgr Mariola Rychter – nauczyciel i praktyk z wieloletnim doświadczeniem, przekazywała młodym podopiecznym najważniejsze informacje i wskazówki .

Ściana … „na wyobraźnię” – projekt nauczycielki WOK-u i przedmiotów artystycznych Pani Małgorzaty Witschenbach.

Głównym celem projektu ściana… „na wyobraźnię” jest zainspirowanie młodzieży do twórczego działania. W myśl teorii formy otwartej, ściana… „na wyobraźnię” nie tworzy zamkniętego dzieła sztuki, lecz daje możliwość swobodnej interpretacji i interakcji z dziełem. Nie niszczenia go, lecz współtworzenia.
Projekt ściana… „na wyobraźnię” ma zachęcić do bezpośredniego uczestniczenia w powstałej kompozycji, daje możliwość kontynuacji projektu oraz wyrażania się poprzez sztukę.

Tytuł projektu „Żywioły” wyraża jego główny cel – pobudzienie oceanów wyobraźni.