Wydarzenia archiwalne

27.06.2014 r. Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Kolejny rok za nami. Śmiało możemy powiedzieć, że był to dobry rok pełen dobrych i cennych chwil. Osiągaliśmy sukcesy: te spektakularne ale i te ważniejsze, małe sukcesy dnia codziennego. Poczuliśmy się silni razem i zintegrowani. Podczas piątkowego pożegnania panowała taka właśnie atmosfera: przygotowania do zasłużonego odpoczynku po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy.

Z okazji wakacji chcemy życzyć

wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom

odpoczynku i regenerowania sił

na kolejny wspaniały rok pełen przygód!

21.06.2014 r. Rejs Czarną Perłą i wyprawa na Wysterplatte

W podróż po naszej „małej ojczyźnie” zabrała nas Czarna Perla statek stylizowany na galeon – żaglowy okręt wojenny – cumujący przy Motławie. Na jego pokładzie zdobyliśmy wiele ciekawych informacji o historii i zabytkach Gdańska, Portu i Stoczni. Jednak finalnym punktem wycieczki stały się zabytki znajdujące się na Westerplatte, które przeniosły nasz w czasy drugiej wojny światowej. Drogę powrotną umiliła nam muzyka szantowa, której mogliśmy wysłuchać na pokładzie galeonu.

5.06.2014 r. Musical Chłopi na podstawie powieści Władysława Reymonta w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Opowieść epicka na deskach teatru muzycznego? Wydawałoby się, że jest to karkołomne wyzwanie, ale nie dla Wojciech Kościelniaka, którego już poprzedni spektl – „Lalka” – został okrzyknięty wielkim sukcesem. Zachęcony tym postanowił „przerobić” na musical „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. Wybory Kościelniaka nigdy nie padały na przypadkowe utwory. Te które inscenizował zawsze były nośnikiem aktualnych, uniwersalnych treści o nas jako o zbiorowości. „Chłopi” to dla niego przede wszystkim historia o braku tolerancji i akceptacji „inności”. Przecież Jagna zupełnie niezrozumiana przez swoją zbiorowość, bo wierna sobie, a nie zewnętrznym zasadom wspólnoty, zostaje wyrzucona poza jej nawias – wywieziona na taczce na kupie gnoju. Kościelniak stawia raczej gorzką diagnozę naszemu społeczeństwu, ale przez to zmusza do myślenia. Daje szansę na zmianę zachowań już po ochłonięciu i wyjściu z teatru.

9.06.2014 r. Spekakl "Pippi" w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Spektakl pt. „Pippi” odbył się dnia 09.06.14r, o godz. 17.00 w teatrze muzycznym w Gdyni. Uczestnikami tego wyjścia byli uczniowie klasy  IB liceum. Uczniom bardzo podobał się spektakl opowiadający o przygodach niegrzeczne dziewczynki. Muzyczny spektakl teatru Junior (według "Pippi Langstrump") z radością oglądają zarówno dorośli, jak i dzieci. Na scenie płoną rude warkoczyki, a świat staje na głowie – to szaleje Pippi, gejzer dowcipu, energii, kolorowa rebeliantka.

Życzymy wszystkim dzieciom,
aby ich dzieciństwo
było jak najlepsze
i aby trwało jak najdłużej!

Grono pedagogiczne

5.06.2014 r. Mecz Nauczyciele kontra Uczniowie

Doroczną tradycją szkół Magellanum jest mecz w którym naprzeciwko siebie stają drużyny nauczycieli i uczniów. Wcześniej wybierane są dyscypliny sportów drużynowych, w których będzie trzeba się wykazać. Najważniejsza zasada jest taka, że zawsze wśród tych dyscyplin musi znaleźć się piłka nożna. W tym roku mogliśmy zobaczyć jeszcze zmagania w siatkówce i unihokeju. Ci, którzy nie mogli wykazać się na boisku dzielenie dopingowali naszych młodzych i … nieco starszych sportowców. Jakie były wyniki? A czy to ważne?! Ważna była dobra zabawa i z tej zabawy płynąca nauka: zawsze trzeba grać FAIR PLAY! Kolejny mecz już za rok!

Maj 2014 r. Wspólne śpiewanie

Czy potrzebny jest nam dzisiaj patriotyzm? Jesteśmy przekonani, że tak. Warto nieustannie pamiętać o swoich korzeniach. Wobec tego podjęliśmy wyzwanie rzucone niegdyś przez krakowski zespół „Loch Camelot”, który zainicjował projekt i znalazł naśladowców w całej Polsce. Teraz i my pielęgnujemy w naszej szkole tradycję śpiewania pieśni patriotycznych, będących również doskonałą lekcją historii. W imieniu organizatorek p. Niny Ciecholewskiej – autorki programu i p. Aleksandry Świątek – akompaniatorki serdecznie zapraszamy do wspólnego muzykowania. 

23.04.2014 r. Wykład dr Artura Szutty

23 kwietnia 2014 roku odbył się w naszej szkole wykład dr Artura Szutty pod tytułem "Jak poznajemy dobro i zło morlane". Prelegent jest adiunktem w Zakładzie Etyki i Filozofii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwsza część wykładu była naprowadzniem słuchaczy na ujęcie sposobu w jaki dane jest naw w świadomości to, co nazywamy dobrem i złem moralnym. Następnie odnosząc się do współczesnego sporu między relatywizmem a obiektywizmem w kwestii norm etycznych, prowadzący podjął kwestię, na ile możemy polegać na naszych rozpoznaniach w dziedzinie moralności, czy dla każdej osoby będą one różne, czy uwarunkowane kulturowe, czy mogą być uniwersalne. Na końcu dr Szutta podjął próbę określenia czy jest dobro i zło moralne

16.04.2014 r. Spotkanie Wielkanocne

Jak co roku, w środę poprzedzającą Triduum Paschalne, czyli ostatniego dnia zajęć przed przerwą wiosenną, uczniowie i nauczyciele naszego liceum zebrali się wspólnie by w świątecznej atmosferze i przy stole  zastawionym różnymi smakołykami, złożyć sobie wielkanocne życzenia.

Dla wszystkich nas takie spotkanie to czas do refleksji i podsumowań minionych miesięcych. Mamy nadzieję i życzymy wszystkim naszym podopiecznym, że chwile spędzone z najbliższymi będą okresem wypoczynku i nabrania sił na ostatnie już dwa miesiące nauki!

1.04.2014 r. Prima Aprilis czyli jak uczeń został nauczycielem

Prima aprilis w języku łacińskim oznacza… pierwszy dzień kwietnia! Wdług tradycji powiązany jest ze starożymskim świętem ku czci bogini Ceres lub z świętem Veneraliów, podczas których dozwolone były żarty, wygłupy i kawały. W charakterze, w jakim występuje do dziś, pojawiło się to święto w średniowieczu.

Uczniowiem Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży postanowili uczcić Prima Aprilis nieoczekiwaną zamianą ról. I tak, na jeden dzień, w szkole uczeń stał się nauczycielem, a nauczyciel uczniem. Uczniowie stali ze wskaźnikiem przy tablicach a nauczyciele skrupulatnie robili w zeszytach notatki, uczniowie odpytywali a nauczyciele na pytania odpowiadali. Czy była to dobra zabawa? Oceńcie Państwo sami!

27.03.2014 r. Zajęcia w laboratoriach Gdyńskiego Akwarium

W ostatnie Dni z Zawodem uczniowie profilu medycznego oraz kosmetologicznego wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach pod hasłem "Tajemnice kropli wody" przeprowadzonych w Gdyńskim Akwarium. W trakcie zajęć uczniowie przeprowadzali szereg badań i doświadczeń, podczas których wyjaśnili pojęcie twardej wody, porównali zasolenie wód w różnych częściach świata, nauczyli się usuwać wapń i magnez z wody, badać skalę Ph oraz poznali sposoby oznaczenia wapnia i magnezu w wodzie słonej i w wodzie słodkiej.

27.03.2014 r. Wykład o poezji i poetach z Gabrielą Szubstarską

Nasza szkoła jest miejscem spotkań z niezwykłymi osobistościami świata nauki, kultury i sztuki. Pragniemy aby przez kontakt z naukowcami, specjalistami, artystami czy poetami nasi uczniowie poznawali nowe obszary, w których mogą rozwijać swoje umiejętności czy pasje.

W tym miesiącu gościem naszego liceum  była niezwykła kobieta – poetka i promotorka młodych talentów – Gabriela Szubstarska. Pani Gabriela opowiadała o tym, co to znaczy być poetą, jak wypracować warsztat i kunszt literacki oraz dlaczego warto podjąć się przelewania swoich odczuć i przemyśleń na papier. Uczniowie mieli również okazję i przyjemność posłuchać wierszy Pani Gabrieli, która dodatkowo po wykładzie przekazała do szkolnej biblioteki kilka tomów swojej poezji. Po części oficjalnej poetka udzielała porad i wskazówek chętnym uczniom.

21.03.2014 r. Seans filmu Kamienie na szaniec

Lecz zaklinam – niech żywi nie tracą nadziei
I przed narodem niosą oświaty kaganiec;
A kiedy trzeba – na śmierć idą po kolei,
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!…

"Testament mój" – Juliusz Słowacki

Kamienie na szaniec w reżyserii Roberta Glińskiego to jednocześnie film długo oczekiwany, zwłaszcza przez środowiska harcerskie i szkolne oraz… przynoszący rozczarowanie tym, którzy chcieliby adaptacji wiernej książce. Zamiast wytłumaczenia, na czym polegało wychowanie, które ukształtowało niezłomność Rudego, otrzymaliśmy, zdaniem niektórych, komputerową grę pełną strzelaniny i igrania z losem. Z pewnością ten film nie może zastąpić lektury, ale stanowi doskonały materiał do dyskusji na temat wolności artysty, współczesnych postaw wobec patriotyzmu i miłości ojczyzny, hierarchii wartości dzisiejszej młodzieży.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w polskim kinie, które nigdy nie cierpiało na nadmiar herosów, ekranowe Szare Szeregi jawią się niemal niczym Avengers. Jak strzelają, to całymi seriami. Jak giną, to w chwale. Jak kochają, to na zabój. Ich historia doskonale nadaje się do tego, by zbudować wokół niej popkulturowy mit. Nasi rodzice mieli czterech pancernych i Klossa. My możemy mieć Rudego, Zośkę i Alka.

21.03.2014 r. Zajęcia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

W piątkowe przedpołudnie uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku wzięli udział w dwóch wykładach organizowanych przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Pierwszy z nich pt. "Molekularna kserokopiarka czyli rzecz o reakcji łańcuchowej polimerazy DNA" – prowadzony był przez dr hab. Iwonę Mruk, drugi  nosił tytuł "Zmysłowe bakterie" – a prowadzącym był prof. UG, dr hab. Marian Sęktas.

19.03.2014 r. Wykład dr Wojciecha Glaca pt. "Neurobiologia miłości"

W ostatnią środę Akademickie Liceum Ogólnokształcące miało przyjemność gościć i wysłuchać wykładowcę z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego – dr Wojciecha Glaca. Podcza wykładu o tytule "Neurobiologia miłości" został poruszony temat zakochania w ujęciu czysto biologicznym i neurologicznym. Dowiedzieliśmy się na przykład, że mechanizm zalotów gołębi jest podobny do mechanizmu zalotów człowieka, że zakochanie i uczucie najedzenia dobrym posiłkiem dają podobny poziom przyjemności oraz, że w trakcie zauroczenia drugą osobą… znaczna część naszego mózgu jest nieaktywna 🙂

Wykład był nie tylko interesujący ale bardzo pouczający i przydatny. Dr Glac opowiadał bardzo ciekawie i dodatkowo przygotował prezentację multimedialną, która pomogła zobrazować całe zagadnienie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku, również będziemy mieli przyjemność gościć go w naszej szkole.

08.01 – 10.02.2014 r. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją, również w tym roku nasza szkoła gości u siebie wystawę Instytutu Pamięci Narodowej, zorganizowaną przez nauczycielkę histori mgr Renatę Denysiuk. Tegoroczna wystawa pt. "Urna to jest taki pniak. Wrzucisz " nie", wychodzi " tak".Referendum 30 czerwca 1946 r. w województwie gdańskim" dotyczy problemu fałszowania wybrów przez komunistyczne władze, w pierwszych miesiącach powojennej Polski.

Wystawy IPN, podobnie jak warsztaty prowadzonę przez Krzysztofa Drażbę – autora wystawy, w których nasi uczniowie brali udział, są  jednym z działań, jakie podejmujemy aby zachęcić naszysz podopiecznych do zaintereswoania się historią Polski.

07.02.2014r. Warsztaty: "Granice wolności słowa demokracji"

Wolność słowa jest jednym z podstawowych praw obywatelskich. Może jednak stać się zarówno wartością twórczą dla demokracji, jak i narzędziem szerzenia mowy nienawiści. Młodzi muszą odpowiedzieć sobie na pytania: Gdzie przebiega granica między wolnością słowa a mową nienawiści?, Czy istnieją wartości wyższe, w imię których można ograniczać wolność słowa?, Jak uznawać prawa jednych, nie krzywdząc przy tym innych?

źródło: www.ecs.org.pl

17.01.2014 r. Karnawał Magellana

Ostatniego dnia przed feriami zimowymi w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży odbył się Bal Karnawałowy rodem z Wenecji, gdyż królowały na nim… maski! I to nie byle jakie maski, bowiem przygotowywane własnoręcznie przez naszych uczniów w ramach konkursu artystycznego! Przekrój wyrobów był rozmaity: od klasycznych weneckich wzorów, bo nieco bardziej współczesne i zupełnie zabawne.

13.01.2014 r. Seans filmu Biegnij, chłopcze, biegnij

„Biegnij chłopcze biegnij” to adaptacja prozy Uriego Orleva, oparta na prawdziwiej historii Syrulika – Jurka Staniaka, który by przeżyć zrywa ze swoim żydowskim pochodzeniem, ucieka z getta i w samotności przemierza Polskę w poszukiwaniu schronienia.

Film pokazuje chęć przeżycia oraz walkę z przeciwnościami losu. Syrulik na swojej drodze ku wolności spotkał ludzi dobrych, pomocnych oraz tych zdeprawowanych przez wojnę – Polaków, Niemców, Volksdeutchów.

Warto podkreślić dydaktyczny wymiar powieści i jej ekranizacji. Młody widz może zobaczyć w postaci Syrulika przykład godny do naśladowania oraz lekcję wytrwałości i uwrażliwienia na potrzebę pomocy ludziom potrzebującym, ofiarom wojny, uchodźcom. Przesłania, które w dzisiejszych czasach jest bardzo aktualne.

Film Danquarta jest przede wszystkim idealnym materiałem dla nauczyciela, „który wprowadza swoich uczniów w świat wojny”.

20.12.2013 r. Jacek Bestfal otrzymuje Stypendium Organu Prowadzącego Szkoły

Z dumą informujemy, że w dniu 20 grudnia 2013 r.

uczeń klasy II

Jacek Bestfal

odebrał Stypendium Organu Prowadzącego Szkoły

na rok szkolny 2013/2014

przyznane za bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre zachowanie

Serdecznie gratulujemy stypendyście!


Ceremonia wręczenia stypendium odbyła się w sali nr 4 w obecności wszystkich uczniów i nauczycieli Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku. Gratulacje otrzymali również wychowawcy klasy, do której uczęszcza Jacek. Mamy nadzieję, że jego osoba stanie się wzorem do naśladowania dla pozostałych wychowanków Magellanum.

20.12.2013 r. Wigilia szkolna

Co roku, w ostatni dzień przed feriami świątecznymi, uczniowie i nauczyciele Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku, spotykają się w jednej sali, by współnie celebrować zbliżające się, najpiękniejsze święta w roku. Tego dnia wszystkie profile łączą swoje siły i umiejętności, aby zapewnić świateczną atmosferę. Pięknie przystrojona sala, kolędy w tle i Jasełka, do których uczniowie przygotowywali się od wielu tygodni. Nie zabrakło też pysznych ciast, sałatek, barszczu i pierogów. Nie zabrakło życzeń, ciepłych słów. Ta piękna tradycja, co roku pozwala nam na przypomnienie sobie, że szkoła jest nie tylko miejscem zdobywania wiedzy, jest też miejscem kształtowania charakterów, miejscem nawiązywania przyjaźni, miejscem, w którym możemy poczuć się jak w domu.

19.12.2013 r. Spektakl muzyczny "Sen nocy letniej" w Operze Bałtyckiej

O spektaklu "Sen nocy letniej" w reżyserii Izydory Weiss, Graham Watts – krytyk teatralny, napisał, że jest to najlepszy spektakl teatru tańca na świecie w sezonie 2012/2013. Dlatego też nie mogło nas na nim zabraknąć. Uczniowie Magellanum spotkali się z wieloma adaptacjami sztuk Shakespeare`a nigdy jednak w tanecznej odsłonie.

Można spokojnie stwierdzić, że "Sen nocy letniej" to wzruszający, przepiękny spektakl, który komediowej historii tak dobrze nam znanej, nadaje nowy wymiar. Całości obrazu dopełnia dynamiczna muzyka współczesnego kompozytora Gorana Bregovicia znanego ze ścieżek dźwiękowych do wielu filmów.

Spektakl "Sen nocy letniej" okazał się prawdziwie kulturalnym przeżyciem, które wzbogaca, uczy i wzrusza.

14.12.2013 r. Kiermasz na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

Podczas ostatnich Dni z zawodem uczniowie naszego liceum dołożyli wszelkich starań aby przygotować jak najwięcej ozdób na kiermasz w Galerii Przymorze. Caly dzień pracy zaowocował całkiem pokaźną kolekcją, którą z dumą prezentowalikśmy w sobotę 14 grudnia zbierając pieniążki na rzecz podopiecznych Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. Nasze wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem i pod koniec akcji  mogliśmy przekazać fundacji puszkę wypełnioną po brzegi. Opiekunami całej akcji były Pani Patrycja Łaga i Pani Dorota Waligórska, nauczycielki w naszym liceum.

06.12.2013 r. Mikołajki w Magellanum

Wczoraj nasi uczniowie wcielilii się w Świętych Mikołajów, a dzisiaj Święty Mikołaj… odwiedził naszych uczniów. Niespodziewana wizyta Gwiazdora sprawiła naszym wychowankom wiele radości. Każdy otrzymał słodki upominek oraz radę, aby w nowym roku nadal sprawować się grzecznie i przykładnie.

05.12.2013 r. Uczniowie Magellanum jako Święci Mikołaje czyli lubimy pomagać

Niejednokrotnie podkreślaliśmy już, że w naszej szkole uczymy podopiecznych czym jest integracja i dlaczego jest tak ważna dla naszego społeczeństwa. Dzięki temu wśród uczniów Magellanum pomaganie osobom potrzebującym zwyczajnie stało się modne. Chłopcy i dziewczęta z naszej szkoły nie tylko uważają, że niesienie pomocy nie tylko czyni ich lepszymi ludźmi, ale sprawia też, że są – mówiąc żargonem młodzieżowym – bardziej cool!

Dlatego też nie trzeba było specjalnie zachęcać naszej młodzieży do włączenia się w akcję na rzecz Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W czwartkowy, mroźny poranek, przebrani za Mikołajów i Mikołajki, ruszyli do siedziby stowarzyszenia przy ulicy Jagiellońskiej, aby spotkać się z jego podopiecznymi. Było kolorowo,wesoło i wzruszająco. Nasi uczniowie spełniali różne mikołajkowe funkcje: wręczali prezenty, grali na gitarze – o tak! był Mikołaj – gitarzysta, śpiewali świąteczne piosenki, wspólnie z wychowankami PSOUU uczestniczyli w grach i zabawach. Czy warto było? O niesamowitej energii, jaką można czerpać z pomagania innym, świadczyły niegasnące uśmiechy na twarzach naszych młodych wolontariuszy. Z resztą zobaczcie sami na zdjęciach.

28.11.2013 r. Dzień z zawodem w świątecznej odsłonie

Listopadowy dzień z zawodem uczniowie naszych szkół w całości przeznaczyli na świąteczne przygotowania. Z jednej strony miały one wymiar charytatywny, ponieważ szykowaliśmy ozdoby świąteczne na kiermasz, który odbędzie się 14-15 grudnia 2013 r. w Galerii Przymorze. Dochód ze sprzedaży ozdób w całości przekażemy na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

W trakcie czwartkowych zmagań, pod opieką Pani Małgorzaty Witschenbach i Pana Karola Patolety szykowaliśmy również prace na Ogólnopolski Konkurs Grafiki i Animacji Komputerowej, który odbędzie się już w grudniu. Był to bardzo satysfakcjonujący dzień dla wszystkich i mamy nadzieję, że nasza ciężka praca, przyniesie piękne rezultaty!

19.11.2013 r. Spotkanie z koordynatorem Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, uczniowie naszego liceum są bardzo zaangażowani w pomoc charytatywną potrzebującym z Trójmiasta. Co roku w naszej szkole gościmy koordynatora Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, który opowiada o działalności placówki oraz zachęca do pracy wolontaryjnej na rzecz hospicjum.

Również w tym roku odbyło się takie spotkanie, podczas którego uczniowie klas starszych otrzymali podziękowania za zaangażowanie i prace w latach wcześniejszych, za to pierwszoklasiści byli zachęcani do pójścia w ślady starszych kolegów. Jesteśmy pewni, że również w tym roku nie zabraknie naszych uczniów w zółtych koszulkach i z żonkilem w ręku!

15.11.2013 r. Filmowa Noc Grozy

Listopad, pora deszczowych krótkich dni i długich mglistych nocy jest doskonałym czasem na… Filmową Noc Grozy, zorganizowaną w ramach szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W nocy z 15 na 16 listopada uczniowie naszego liceum mieli okazję zapoznać się z klasykami horroru, zjeść diabelnie dobrą pizze i poznać historię gatunku filmowego. Całonocne oglądanie filmów po raz kolejny okazało się strzałem w dziesiątkę i podobało się zarówno uczniom jak i nauczycielom. Już wyglądamy kolejnej nocy filmowej.

14.11.2013 r. Spotkanie z lek. med. Krystyną Sztajkowską

pt."Jak ustrzec dziecko przed przeziębieniem i grypą w okresie jesienno – zimowym"

Okres jesienno – zimowy to czas wzmożonego chorowania, zwłaszcza u dzieci. W związku z tym Akademickie Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Gdańsku zorganizowało spotkanie z lek. med. Krystyną Sztajkowską – lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, podczas którego rodzice dowiedzieli się jak skutecznie chronić młodzież przed grypą i przeziębieniem oraz jak wzmacniać odporność dziecka na co dzień.

13.11.2013 r. Spektakl "Wielka Improwizacja" w Teatrze Wybrzeże

W tym miesiącu spotkanie z kulturą odbyło się w Teatrze Wybrzeże. Uczniowie naszego liceum udali się na wyjątkowy spektakl "Wielka Improwizacja" w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, opowiadający, w konwencji teatru w teatrze, historię pewnego gdańskiego rewolucjonisty – Elektryka.

Zmierzenie się z legendą Solidarności, bo jak nie trudno się domyślić pod pseudonimem Elektryk kryje się postać Lecha Wałęsy, nie było zadaniem łatwym, ale w opinii naszych uczniów, Jakub Roszkowski poradził sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. To co szczególnie urzeka w  to wielowymiarowość spektaklu: mamu tu trochę z "Dziadów", znajdują się ustępy z "Kordiana" a wszystko to łączy się płynnie w wydarzeniach z historii XX wieku. Treści polityczne i historyczne poruszane w speklaklu odziane są w szaty kabartetu, co sprawia, że ta dość poważna strawa intelektualna podana zostala widzowi w lekkostrawnej postaci. Innymi słowy speklatkl okazał się nie tylko bardzo pouczającym doświadczeniem, ale też doskonałą rozrywką.

31.10.2013 r. Niesamowita historia Jana Meli czyli "Mój biegun"

O Janie Meli słyszał chyba każdy a jego historia wzrusza i inspiruje do dziś. Mimo nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego stracił rękę i nogę, Janek nie tylko się nie poddał, ale dzięki wsparciu najbliższych i hartowi ducha, udało mu się zrealizować jedno ze swoich największych marzeń – zdobycie obu biegunów wraz z Markiem Kamińskim.

30.10.2013 r. Halloween

W środowe popołudnie korytarze, sale i najdalsze nawet zakamarki szkoły opanowane zostały przez… dobrą zabawę i dużo uśmiechu z okazji święta Halloween. Uczniowie naszego liceum stanęli na wysokości zadania i pięknie przystroili cały budynek! Pamiętali również o tym, aby przygotować potwornie smaczne przekąski i ucharakteryzować samych siebie na czarownice, upiory, wilkołaki, mumie, zombie i przeróżne inne straszydła. Było dużo skocznej muzyki, przy której nogi same rwały się do tańca oraz koncert gitarowy na żywo w wykonaniu ucznia klasy pierwszej – Arka Borkwoskiego. Nie zabrakło również zadań specjalnych, sprawdzających sprawność zarówno ducha, jak i ciała. Jak co roku, Halloween zakończyliśmy w wyśmienitych humorach!

16.10.2013 r. Wystawa Human Body Exhibition

Wystawa Human Body Exhibition zawitała do Gdańska wiosną tego roku, ale ze względu na ogromne zainteresowanie mieszkańców została z nami aż do jesieni. Dzięki temu uczniowie profili: farmaceutycznego i kosmetologicznego mieli okazję odbyć bardzo wartościową lekcję anatomii.

Przechadzając się po salach wystawy mieliśmy okazję zobaczyć elementy ciał a nawet całe ciała poddane plastynacji. Widzieliśmy: kości udowe, serce, nerki a nawet organy zaatakowane rakiem, w różnych stadiach jego rozwoju. Szczególnie uderzająca była ekspozycja, gdzie obok zdrowych płuc stały płuca palacza a obok nich puszka, do której można było wrzucić paczkę papierosów. Bardzo pouczające i dające do myślenia. W każdej sali poza eksponatami umieszczone były również wizualizacje, które ułatwiały zrozumienie funkcjonowania poszczególnych organów czy grup mięśniowych.

Wycieczka była świetna i bardzo uzupełniła naszą wiedzę z zakresu biologii ludzkiego ciała. Polecamy ją wszystkim, nie tylko uczniom profili kosmetologicznych, farmaceutycznych czy medycznych.

11.10.2013 r. Piraci opanowują szkołę czyli Otrzęsiny 2013

Cóż to był za dzień. Na kilka dobrych godzin szkoła została opanowana przez piratów, którzy siali… dobry humor i zabawę. Tegoroczne otrzęsiny utrzymane w stylistyce legend i opowieści o piratach przypadły go gustu nawet największym sceptykom. Kto bowiem odmówiłby wykonania zadania zleconego przez samego Jacka Sparrow`a… o przepraszam…kapitana Jacka Sparrow`a. Przygotowane wyzwania miały sprawdzić czy nasi nowo przybyli przyjaciele są szczerego serca i dzielnego ducha, albowiem tylko tacy mogą dołączyć do naszej załogi. Z dumą ogłaszamy, że chrzest morski przeszedł każdy z obecnych.

26.09.2013 r. Dzień z zawodem

Opadły już emocje związane z początkiem roku, więc pora wziąć się do wytężonej pracy. Z dniem 26 września ruszył cykl zajęć pod nazwą Dzień z zawodem, kiedy uczniowie poszczególnych profili odbywają spotkania, wyjścia, warsztaty i zajęcia z związane z charakterystyką zajęć dodatkowych przez nich wybranych. Pierwsze spotkania mają charakter planowania zadań na cały rok, ale wprowadzane są też w życie pierwsze projekty. Dzięki dniom z zawodem, dzieci uczą się organizacji pracy, praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy, nabywają nowe umiejętności a dzięki spotkaniom z naukowcami czy znanymi osobami ich motywacja uczniów do pracy i osiągania lepszych wyników znacznie wzrasta.

03.09.2013 r. Wyjazd integracyjny do gospodarstwa agroturystycznego "u Rychertów"

Wyjazd integracyjny jest tradycją pielęgnowaną od początku istnienia szkoły. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom nowi uczniowie mogę przełamać pierwsze lody i zapoznać się ze starszymi kolegami i koleżankami, zaś nasi starsi podopieczni mogą podzielić się wrażeniami i przeżyciami z wakacji. Podczas naszych wyjazdów zaplanowany jest szereg zadań integrujących oraz kilka ciekawostek i niespodzianek. W tym roku były to: strzelnica oraz przejazd wozem drabiniastym. Przygotowane przez zespół psychologiczno-pedagogiczny zajęcia na integracje również cieszyły się popularnością, zwłaszcza u nowych uczniów i przyspożyły wszystkimd dużo uśmiechu i dobrej zabawy. Zwieńczeniem dnia było ogniko, gdzie po licznych przygodach i atrakcjach, nasi strudzeni poszukiwacze przygód mogli się posilić.

02.09.2013 r. Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Po dwóch miesiącach odpoczynku i przygód przyszedł czas aby znowu na dźwięk szkolnego dzwonka stawić się w gotowości do nabywania wiedzy. W poniedziałkowe przedpołudnie nie tylko mogliśmy zobaczyć starych druhów z ławek, ale również nowych kolegów i koleżanki, którzy dopiero od tego dnia rozpoczyną swoją przygodę z Magellanum. Wszystkich przyjęliśmy ciepło i z uśmiechem, przedstawiliśmy nauczycieli, zdradziliśmy kilka szkolnych sekretów. Po oficjalnej części, mimo wakacyjnego odpoczynku ciągnacego jeszcze za nogawkę, nie śpieszno nam było do domu. W końcu przed nami kolejny wspaniały rok.

28.06.2013 r. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

Ostatni dzień roku szkolnego to zawsze czas wspomnień, podsumowań i refleksji. Po piątkowym spotkaniu, wszyscy mogli przyznać jednogłośnie: to był dobry rok. Rok pełen wrażeń, spotkań z inspirującymi ludźmi, niezapomnianych przygód i przede wszystkim sukcesów. Nasi uczniowie byli laureatami i finalistami konkursów zarówno międzyszkolnych jak i ogólnopolskich, plasowali się na wysokich pozycjach na etapach wojewódzkich. W ciągu dziesięciu miesięcy opanowywali nie tylko trudne zagadnienia z matematyki czy języka polskiego, ale przede wszystkim uczyli się odnajdywać w różnych sytuacjach, wypoczywać aktywnie i z pomysłem, wykorzystywać nabytą wiedzę by pomagać innym. Wkraczając w okres wakacyjnego odpoczynku, zarówno uczniowie jak i nauczyciele mają poczucie dobrze wykorzystanego czasu.

Wszystkim naszym podopiecznym, z okazji zbliżających się wakacji, życzymy wypoczynku i bezpiecznie spędzonego czasu.
Do zobaczenia za dwa miesiące!

27.06.2013 r. Wycieczka edukacyjna "Wsi spokojna, wsi wesoła"

Czy życie na wsi może być urokliwe? Jak wygląda tradycyjny dzień w pozamiejskim obszarze? Komu zawdzięczamy codzienną porcję świeżego mleka i pyszne jajka na śniadanie? Na te i inne pytanie uczniowie Magellanum uzyskali odpowiedź w czwartkowe przedpołudnie, kiedy to w ramach wycieczki dydaktycznej odwiedzili gospodarstwo agroturystyczne "u Rychertów". Nie tylko odwiedzili ale też wzięli udział w procesie: dojenia krowy, wyrobu masła, pieczenia bułeczek. Ponad to mieli okazję zwiedzić najprawdziwszą stajnię, dosiąść rączego wierzchowca i na wozie drabiniastym zwiedzić okolice Kiełpina. Na strudzonych wiejskim życiem śmiałków czekało ognisko i pyszne kiełbaski.

19.06.2013 r. Dzień Sportu czyli mecz nauczyciele kontra uczniowie

Tradycją naszej szkoły jest corocznie rozgrywany mecz, dowolnej dyscypliny, w którym na przeciw siebie stają dwie drużyny: drużyna nauczycieli i drużyna uczniów. W tym jednym dniu odrzucamy wszelkie konwenanse i grzeczności. W tym dniu rozpoczyna się walka o miejsce na podium i każda z drużyn wie, że musi dać siebie jak najwięcej, żeby pokonać przeciwnika. W tym roku były aż dwie dyscypliny: piłka nożna oraz unihokej.

Od samego początku walka była zacięta i po twarzach zawodników obficie spływały strugi potu. Pierwsza połowa (jednego i drugiego meczu) zaskakiwała przemyślaną i wyważoną techniką nauczycieli oraz brawurowymi i śmiałymi akcjami uczniów. Cóż to był za mecz. Wspaniałe trzy bramki Adriana Włodkowskiego, niestety nie dały zwycięzca drużynie uczniów. Podobnie w unihokeju, nauczyciele okazali się nie tylko starszymi, ale bardziej wytrawnymi graczami. Na koniec rozegrano przyjacielski mecz Liceum kontra Gimnazjum, w którym liczył się już nie wynik ale duch sportowy. Całość wydarzenia była nie tylko okazją do ścigania nauczycieli na murawie, ale też świetną zabawą i możliwością wprowadzania w życie zasad Fair Play.

18.06.2013 r. Wyjście do Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku jest placówką, która poprzez gromadzenie i zabezpieczanie zabytków związanych z żeglugą, chroni dziedzictwo nautologiczne Pomorza. Prowadząc działalność edukacyjną, muzeum zachęca młodych ludzi do bliższego zapoznania się z morskim obliczem Gdańska.

Uczniowie naszego liceum, podczas zwiedzania muzeum, mieli okazję zapoznać się z twórczością Feliksa Michała Wygrzywalskiego, który w swoich obrazach poruszał tematykę związaną z morzem, zobaczyć zabytkowe statki, które pływały niegdyś po Bałtyku oraz dowiedzieć się, że istnieje taka gałąź nauki, jak archeologia podwodna. Ta inspirująca i pełna tajemnic wyprawa, nie jednego mogłaby zainspirować do dalszego zgłębiania, tak przecież ważnego dla naszego regionu, tematu.

17.06.2013 r. Wyjście do Pomorskiego Parku Naukowo – Technologicznego

Pomorski Park Naukowo – Technologiczny do istotne miejsce dla rozwoju gospodarki powstałej na zasadzie korelacji biznesu oraz wiedzy. Skupiając wszelkie działania dążące do aktywizacji gospodarczej województwa pomorskiego, stanowi doskonałe podłoże do stymulowania innowacyjności oraz partnerskiej współpracy.

Istnienie takiego ośrodka w sposób zasadniczy przyczynia się do płynnego i efektywnego działania pomorskiej przedsiębiorczości, dlatego też w ramach zajęć z Podstaw Przedsiębiorczości, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego "Magellanum" postanowili poznać zasady funkcjonowania PPNT od wewnątrz. Mieli okazję spotkać się i porozmawiać ze specjalistami na co dzień zarządzającymi funkcjonowaniem parku, poznać tajniki tworzenia środowiska sprzyjającego rozwojowi innowacyjnych technologii oraz zrozumieć jak ważny jest związek nauki i biznesu.

03.06.2013 r. Wykład funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Gdańsku pt. "Odpowiedzialność nieletnich za czyny karalne"

Poniedziałkowe spotkanie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Gdańsku miało na celu uświadomić podopiecznym Akademickiego Liceum Magellanum, że wiek nie chroni młodych ludzi od odpowiedzialności za popełnione czyny zabronione. Bardzo często młodzież dopuszcza się tego typu wykroczeń lub je toleruje u swoich rówieśników, przekonana, że chroni ich klosz niepełnoletności. Prezentowany wykład udowodnił, że polskie prawo w pełni reguluje również takie przypadki, a przewidywana kara jest równie surowa, jak ta wyznaczona dla czynów popełnionych przez sprawców pełnoletnich. Ta istotna lekcja prawa pozwoliła zrozumieć naszym podopiecznym, jak ważnym jest przestrzeganie zasad ogólnie panujących oraz reagowanie, gdy jesteśmy świadkami ich naruszenia.

25.05.2013 r. Delegacja Magellanum na wystawie fotografii "Listy do syna"

Delegacja uczniów klas pierwszych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku, wzięła udział w otwarciu wystawy fotografii "Listy do syna" zorganizowanej na terenie Galerii Bałtyckiej przez Fundację Ja też.

Fotografie Chrisa Niedenthala uzupełnione o listy Wioletty Mikusek, piszącej do swojego niepełnosprawnego synka, były poruszającą podróżą do świata miłości, akceptacji i matczynego ciepła.

17.05.2013 r. Spielenabend – wieczór gier i zabaw w Centrum Herdera

Centrum Herdera jest jednostką pozawydziałową Uniwersytetu Gdańskiego, której zadaniem jest popularyzownie kultury i języka niemieckiego. Istotą spotkania w Centrum Herdera w ramach Spielenabend, było poszerzenie słownictwa oraz struktur leksykalno-gramatycznych w języku niemieckim, który tego wieczoru był jedynym dozwolonym w użyciu językiem. Dzięki temu, uczestniczący w spotkaniu uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Magellanum, mogli przekonać się jak dobrze opanowali ten język i jak swobodnie potrafią się nim posługiwać. Ze względu na przyjętą formę, gier i zabaw, spotkanie to nie tylko wzbogaciło uczestników merytorycznie, ale przede wszystkim dało wiele radości i satysfakcji.

26.04.2013 r.  Żegnamy trzecią klasę

Uczniowie klasy trzeciej Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku, po raz ostatni zajęli szkolne ławy jako licealiści i wysłuchali pouczeń oraz dobrych rad ze strony wychowawcy. Wraz z zakończeniem roku szkolnego przeszli do zaszczytnego grona absolwentów naszej szkoły.

Dzisiejszą uroczystość uświetniły programy artystyczne przygotowane przez młodszych kolegów, przemówienia nauczycieli oraz dyrekcji. Wszyscy życzyli tego samego: połamania piór na maturze.

Nasi tegoroczni maturzyści, poza ciepłymi słowami, otrzymali również słodki upominek – aby nieco osłodzić zbliżający się, jeden najważniejszy egzaminów w życiu.

26.04.2013 r. Nikola Sulej odbiera nagrodę za zajęcie II miejsca na etapie wojewódzkim
X ogólnopolskiego programu Moja szkoła w Unii Europejskiej
– edycja Akademia Młodego Dyplomaty

W piątkowe przedpołudnie uczennica klasy I A – Nikola Sulej, wraz z Dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku oraz nauczycielem historii – panią Renatą Denysiuk, wzięła udział w uroczystości rozdania nagród wojewódzkiego etapu X ogólnopolskiego programu Moja szkoła w Unii Europejskiej – edycja Akademia Młodego Dyplomaty.

Konkurs, współorganizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, polegał na napisaniu eseju na jeden z proponowanych przez organizatorów tematów.

Podczas uroczystości obecni  byli przedstawiciele Wojewody Pomorskiego oraz Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

04.04.2013 r. Warsztaty z Studenckim Kołem Naukowym Homunculus z Uniwersytetu Gdańskiego

W ramach cyklu warsztatów związanych z realizacja programu profili dodatkowych, zaproszono do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Magellanum, członków Studenckiego Koła Naukowego Homunculus z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci wraz z opiekunem koła dr Wojciechem Glancem prowadzili zajęcia z zakresu fizjologii. Na rozstawionym sprzęcie uczniowie wykonywali serię doświadczeń, które pozwoliły m.in. na zmierzenie czasu odruchu warunkowego i bezwarunkowego, dokonanie stymulacji mięśni kciuka, zbadanie swojego serca wykonując EKG, ocenienie wydolności wysiłkowej czy podjęcie próby przerysowania obrazu mając do dyspozycji tylko lustrzane odbicie. Zajęcia w sposób ciekawy i oryginalny wprowadzały młodych ludzi w tematykę związaną z pracą i funkcjonowaniem mózgu oraz podległego mu ciała.

27.03.2013 r. Jajeczko

Tradycją naszego Liceum są spotkania z okazji ważnych świąt w ciągu roku. Poza Wigilią Szkolną, organizowane jest również Jajeczko, czyli spotkanie wielkanocne, które pozwala wspólnie spędzić czas uczniom z całej szkoły i wszystkim nauczycielom oraz stanowi preludium do przerwy świątecznej.
Tego roku uczniowie z profilu turystycznego przygotowali dla całej szkoły pięknie wystrojoną, świąteczną salę – wszystko zgodnie z zasadami, których uczyła mgr Mariola Rychter podczas zajęć warsztatowych. Na stołach nie zabrakło kurczaczków, zajączków, jajek, baranka wielkanocnego, kolorowych wiosennych ozdób a nawet żurku czy tortu wielkanocnego. Najedzeni i uśmiechnięci uczniowie rozeszli się do domów, gdzie już za kilka dni przywitają wielkanocny poranek wraz z rodzinami.

Z tej okazji życzymy wszystkim wesołych, zdrowych i pogodnych 
Świąt Wielkiejnocy.

22.03.2013 r. Wykład dr hab. Moniki Badury z Uniwersytetu Gdańskiego

Spotkania ze specjalistami są w naszej szkole jednymi z ciekawszych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Dzięki nim, nasi uczniowie spotykają się z prawdziwymi pasjonatami w danych dziedzinach, którzy nie tylko przekazują cenną wiedzę, ale zarażają miłością do nauki.

Tym razem gościem naszego liceum była dr hab. Monika Badura, adiunkt Katedry Paleobotaniki i Archeobotaniki Wydziały Biologii na Uniwersytecie Gdańskim, która poprowadziła wykład o roślinach w życiu dawnych Gdańszczan – zarówno tych na stołach, jak i tych użytkowych. Nowo odkryte oblicze biologii i historii zachwyciło naszych uczniów.

14.03.2013 r. Warsztaty i wykłady podczas "Dni Mózgu" na Uniwersytecie Gdańskim

Dlaczego się boimy? I czy różni się lęk od strachu? Jak w przyszłości osoby dotknięte paraliżem będą mogły się kontaktować z otoczeniem? Tego i wielu innych ciekawych rzeczy, uczniowie profilu medycznego dowiedzieli się w trakcie dwóch wykładów organizowanych na Uniwersytecie Gdańskim w ramach "Dni Mózgu" Wydziału Biologii. "Anatomia lęku" dr Wojciecha Glanca oraz "Jak przesłać własne myśli maszynie" dr Pawła Matulewicza były dla naszych uczniów ciekawym przeżycie i przede wszystkim wzbogaciły ich o cenne informacje na temat funkcjonowania mózgu. Najciekawszym punktem dnia były jednak warsztaty w zwierzętarni Wydziału Biologii, gdzie można było przeprowadzać doświadczenia na szczurach i badać np. ich poziom inteligencji. 

08.03.2013 r. Kolosy – XV Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

.

Niesamowite historie, ludzie pełni odwagi i pasji, ciekawość świata i pełnia życia – tak w skrócie można podsumować piątkowe spotkanie z podróżnikami, którzy podczas Kolosów 2013 opowiadali o swoich przygodach na całym świecie. Od studenta z Wrocławia, który przez osiem miesięcy wędrował po Azji po człowieka, który przeżył pożar na rzece w Ameryce Południowej – wszystkie historie były dowodem na to, jak wspaniałym i wzbogacającym doświadczeniem są podróże. Atmosferę i ducha, jaki panował w Hali Sportowo-Widowiskowej "Gdynia" doskonale oddają słowa Katarzyny Dybżyńskiej, jeden z prelegentek spotkania, która zaraz po maturze przez dwa lata podróżowała po Europie, a niedawno wróciła ze swojej wyprawy "W 280 dni dookoła świat(ł)a": "Ja właściwie nie podróżuje, ja żyję w podróży."

Wierzymy, że takie spotkania przekonają naszych uczniów nie tylko do podróżowania ale i do aktywnego spędzania wolnego czasu. Wszak podróże kształcą!

08.03.2013 r. Dzień Kobiet

Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku jako wyraz szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet, jego korzenie sięgają jednak znacznie głębiej, bo aż do starożytnego Rzymu, gdzie obchodzono Matronalia, święto związane z początkiem roku, macierzyństwem i płodnością. Przypadało ono na pierwszy tydzień marca, a z jego okazji mężowie obdarowywali żony prezentami i spełniali wszystkie ich życzenia.
Zgodnie z duchem tradycji i szacunkiem dla płci pięknej, męska reprezentacja naszego Liceum obdarowała wszystkie panie w szkole pięknymi kwiatami i życzeniami.

01.03.2013 r. Spektakl "Dzień Świra" w Teatrze Miejskim w Gdyni

Historię Adama Miauczyńskiego, głównego bohatera filmu Marka Koterskiego, zna prawie każdy. Tomasz Man, z Teatru Miejskiego w Gdyni, opierając się na oryginalnym tekście, postanowił przełożyć tą opowieść na język i stylistykę teatru. Powstał dzięki temu spektakl bardzo ważny i bardzo aktualny.

Uczniowie naszego liceum mieli okazję spotkać się z teatralną adaptacją filmu "Dzień Świra" w piątkowe popołudnie. Komediodramat trącący momentami nutą groteski, pozwolił młodzieży szerzej i pełniej zrozumieć tekst Koterskiego. "Dzień Świra" to historia poruszające kwestie męczące każdego z nas (sąsiedzi, podatki, niezadowolenie z życia zawodowego, niespełnione oczekiwania, utracone miłości etc.). Dzięki humorystycznemu zabarwieniu i podejściu to tematu z odpowiednim dystansem, Tomasz Man nakreślił i pozwolił zrozumieć odwieczną i nadrzędną relację rządzącą ludzkim życiem: musieć a chcieć. Ten niesamowity spektakl nauczył naszych podopiecznych podchodzić do trudów i absurdów codzienności z uśmiechem.

08.02.2013 r. Wykład o pieniądzach

Jak rozpoznać czy banknot jest prawdziwy czy fałszywy? Jakie zabezpieczenia stosują banki na całym świecie? Takich informacji udzielił uczniom naszego liceum specjalista Jarosław Włodkowski, na co dzień zajmujący się szkoleniami dla kasjerów. Podczas spotkania nasi podopieczni mieli okazji nauczyć się kilku sposobów sprawdzania wiarygodności banknotów, poznali techniki jakimi w różnych krajach są zabezpieczane pieniądze. Zostały również zaprezentowane pieniądze z różnych stron świata oraz banknoty z przeszłości, które wyszły już z użycia.

04.02.2013 r. Rozdanie nagród z konkursu MATEMIX 2012

Konkurs Matemix 2012, który odbył się w grudniu ubiegłego roku, zgromadził w naszej szkole prawdziwych pasjonatów matematyki z kilku gimnazjów w Gdańsku. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zadaniami, które nie tylko sprawdzały ich wiedzę, ale również wrodzone zdolności. W poniedziałkowe przedpołudnie mieliśmy przyjemność spotkać się ze zwycięzcami tej konfrontacji, na rozdaniu nagród. Na zaproszenie naszej szkoły przyszli uczestnicy i ich opiekunowie, którzy otrzymali podziękowania za udział w konkursie. Następnie z rąk przedstawiciela sekretariatu oraz nauczyciela matematyki i członka komisji, zostały przekazane nagrody za pięć pierwszych miejsc w konkursie.

Oto lista zwycięzców:

I miejsce: Jaśmina Przybysz (nagroda: program multimedialny EduRom: Matematyka)

II miejsce: Paweł Radtke (nagroda: Remik Liczbowy – gra dla całej rodziny)

III miejsce: Michał Bohdanowicz (nagroda: Encyklopedia matematyka)

IV miejsce: Anita Dworzańska (nagroda: zestaw upominkowy Magellanum)

V miejsce: Julia Cholewińska, Tomasz Roszkowski (nagroda: zestaw upominkowy Magellanum)

 

Po rozdaniu nagród i dyplomów, uczestnicy konkursu skorzystali z możliwości wglądu do swoich prac konkursowych.

 

02.02.2013 r. Studniówka 2013

Studniówka, czyli tradycyjne sto dni przed maturą, to znak, że do najważniejszego egzaminu w życiu licealisty już tuż tuż. Ten ostatni oddech przed trzema miesiącami intensywnego powtarzania, przygotowywania i opanowywania stresu, zwyczajowo świętowany jest hucznie i z rozmachem.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Gdańsku również uczciło tegoroczną studniówkę. Młodzi maturzyści wraz z wychowawcą i Dyrekcją udali się na VII Gdański Bal w Filharmonii Bałtyckiej. Po wysłuchaniu koncertu Orkiestry Symfonicznej PFB, na uczestników czekał elegancko przyszykowany stół, kieliszki z szampanem oraz tort przesłany naszym uczniom przez Prezydenta Miasta Gdańska.  Po wspólnie spędzonym wieczorze, wszyscy w słodko – szampańskich nastrojach udali się do domów. Teraz już tylko matura!

 

01.02.2013 r. Szkolna zabawa Karnawałowa

Ferie zbliżają się wielkimi krokami, więc to był doskonały czas, żeby wspólnie pobawić się z okazji trwającego Karnawału. Zabawa zorganizowana przez uczniów i nauczycieli Magellanum, okazała się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko uczniowie stanęli na wysokości zadania i przyszli w strojach karnawałowych, nie tylko zadbano o małe jedzeniowe "co nie co", ale również nastrój i muzyka dopisały tak, że wszystkim obecnym nogi same rwały się do tańca. Kolejna zabawa i kolejny sukces. Teraz tylko tydzień wytężonej pracy i zasłużony odpoczynek!

31.01.2013 r. Dzień eksperymentów chemicznych

Chemia jest fascynująca! Po raz kolejny przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy, nawet Ci najbardziej oporni, musieli z uznaniem pokiwać głową. Na zaproszenie Dyrekcji i nauczyciela chemii – pani Anny Bychowskiej, gościli w naszej szkole specjaliści z Centrum Chemii w Małej Skali. Naukowcy z Torunia prowadzili zajęcia w trzech grupach laboratoryjnych, gdzie nie tylko prezentowali co efektowniejsze doświadczenia, ale uczyli młodych ludzi, jak takie eksperymenty przeprowadzać. Zobaczyć na własne oczy coś, o czym tylko czytamy z książki? Doświadczyć reakcji tak dokładnie rozpisywanej na wzorach w zeszycie? Bezcenne!
 

26.01.2013 r. Szkolny kulig w Otominie

Zima w tym roku dopisała! Dopisały też humory na szkolnym kuligu w Otominie zorganizowanym przez Dyrekcję i nauczyciela wychowania fizycznego, panią Alinę Lewandowską. Był to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie soboty, ale przede wszystkim dobrą zabawą integrującą uczniów. W planie kuligu, poza przejażdżka sankami, było jeszcze ognisko na terenie Klubu Jeździeckiego "Swojak". Czy wyjazd się udał? Oceńcie sami!

 

25.01.2013 r. Spektakl "Arabela" w Teatrze Wybrzeże

"Arabela" to przykład takiego spektaklu, na którym, pomimo baśniowej konwencji, świetnie się bawili zarówno młodsi widzowie, jak i Ci całkiem już dojrzali. Przezabawna historia będąca mieszaniną bajki i współczesności, pełna odniesień do pop kultury, reklam czy nawet PRL-u, z barwnymi kostiumami, świetną scenografią, a nawet prawdziwym jamnikiem!, była dla naszych uczniów podróżą do świata, gdzie wszystko jest możliwe. Dokładniej rzecz ujmując, do świata wywróconego do góry nogami przez nieszczęśliwie zakochanego czarodzieja, za sprawą którego krasnoludki wszczynają bunt, Czerwony Kapturek zjada myśliwego i babcię, a książę zakochuje się w księżniczce… z innej bajki. Całe zamieszanie kończy się oczywiście, jak to w baśni bywa, bardzo dobrze, sam spektakl jednak, ze swoimi zarówno komediowymi jak i dramatycznymi momentami, nie tylko bawił, nie tylko przypominał, ale przede wszystkim uczył! Uczył o baśniach, które są ponad podziałami pokoleniowymi, i które potrafią te pokolenia połączyć.
 

21.01.2013 r. Warsztaty na Uniwersytecie Gdańskim

Kolejne spotkanie z uczelniami wyższymi tym razem odbyło się na Uniwersytecie Gdańskim. Uczniowie Magellanum odwiedzili Wydział Biologii, gdzie wzięli udział w warsztatach pod hasłem „Badamy tkankę mózgową”. Zajęcia prowadzone przez wykładowców i pracowników naukowych odbywały się w salach wykładowych uniwersytetu. Uczniom został również udostępniony sprzęt, z którego na co dzień korzystają studenci. W trakcie spotkania uczniowie poznali specyfikę budowy mózgu, jego skład oraz obszary odpowiedzialne za każdą czynność naszego ciała. Mogli również zbadać próbki tkanki mózgowej pod mikroskopem. Taka lekcja biologii była dla uczniów niezwykłą przygodę. I słusznie!

21.12.2012 r. Wigilia szkolna

W ostatnim dniu zajęć, przed przerwą świąteczną, odbyła się w naszej szkole Wigilia. Tego dnia wychowankowie wszystkich klas, zarówno Liceum i Gimnazjum, spotkali się w świetlicy by wspólnie cieszyć się z nadchodzących Świat Bożego Narodzenia. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli oraz pomocy ze strony Dyrekcji, wspólna sala została pięknie przystrojona świątecznymi ozdobami, stół wigilijny uginał się od pyszności, w tle rozbrzmiewały kolędy. Nie zabrakło również przedstawienia wigilijnego zorganizowanego przez uczniów. W świątecznej, radosnej atmosferze pełnej szczerych życzeń czas płynął tak szybko, że nim się wszyscy obejrzeli, pora była wracać do domu.

17.12.2012 r. Wizyta dr Sontag z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Realizując założenia współpracy z uczelniami wyższymi, Akademickie Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży Magellanum, zaprosiło do siebie dr Elżbietę Sontag, która poprowadził dla uczniów wykład pt. "Bursztyn bałtycki – odkryjmy wymarły świat". Dr Sontag jest pracownikiem naukowo – technicznym Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii oraz kierownikiem Muzeum Inkluzji w Bursztynie. Wykład pozwolił zrozumieć, jak ogromne znaczenie dla wielu dziedzin nauki mają badania nad bursztynem.

13.12.2012 r. Lekcja przyrodnicza w Akwarium Morskim w Gdyni

Lekcje pod wodą? Prawie! Aby zaciekawić uczniów tematyką morza i pogłębić ich wiedzę w tej dziedzinie, pani Anna Urban – nauczyciel biologi, zabrała podopiecznych na lekcję do Akwarium Gdyńskiego. Podczas spotkania poruszano ważne tematy z dziedziny biologii, ekologii i ochrony środowiska, co uświadomiło wszystkim obecnym, jak ważną rolę w naszym ekosystemie zajmuje Morze Bałtyckie. Dzięki możliwości oglądania ekspozycji ogrodu zoologicznego, można było zobaczyć organizmy zamieszkujące Zatokę Gdańską, oraz okazy morskiej fauny, z każdego niemal zakątka świata.

 

10.12.2012 r. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Stan Wojenny. Spojrzenie po dwudziestu latach."

Wystawy Instytutu Pamięci Narodowej koordynowane przez Panią Renatę Denysiuk – nauczyciela Historii i Wiedzy o społeczeństwie w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym dla Młodzieży w Gdańsku, stają się stałym elementem roku szkolnego. W zeszłym roku w budynku naszej szkoły gościła wystawa pt. "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Pomorzu i Kujawach w 1939 r." . W tym roku, ze względu na dwudziestą rocznice Stanu Wojennego, wystawa porusza tematykę tego właśnie wydarzenia. Na planszach przedstawione zostały realia stanu wojennego, sposób działania władz komunistycznych oraz sytuacje osób internowanych i prześladowanych. Fotografie, opisy czy obrazy dokumentów z tamtych czasów pozwoliły uczniom wczuć się w emocje okresu w dziejach powojennej Polski, który znają tylko z podręczników. Obecność tej wystawy będzie przypominała młodym ludziom o wartości, jaką jest wolność oraz konieczności poznawania historii własnego kraju. Wystawa będzie gościć w naszej szkole do 03 stycznia 2013 roku.

7.12.2012 r. Mikołajki

W piątkowe przedpołudnie uczniowie naszej szkoły obchodzili Mikołajki. Tradycyjna wymiana prezentów między uczniami nie powstrzymała jednak samego Mikołaja przed zawitaniem w murach naszej szkoły z drobnymi upominkami! Przybycie Mikołaja wzbudziło nie lada poruszenie i całą masę uśmiechów na twarzy. Mikołajki są zwiastunem zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia.

7.12.2012 r. Zajęcia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego

W piątek, uczniowie naszych szkół mieli okazję wziąć udział w doświadczeniach chemicznych przeprowadzanych w laboratoriach Wydziału Chemii na Uniwersytecie Gdańskim. Wyjście zorganizowane przez panią Annę Bychowską – nauczyciela chemii, pozwoliło uczniom przyjrzeć się ciekawym reakcjom chemicznym, których przeprowadzenie nie jest możliwe w warunkach szkolnych. Wśród prezentowanych doświadczeń znalazły się między innymi: fluorescencja białek, identyfikacja plam krwi, bioluminescencja bakterii czy chemia kuchenna w dydaktyce.

5.12.2012 r. Wyjście do American Corner. Prelekcja na temat amerykańskich świąt

Nauka języka obcego to nie tylko gramatyka i poznawanie słownictwa. To również  zdobywanie wiedzy na temat kultury i tradycji danego kraju. Informacje te pomagają nam spojrzeć na język jako żywy organizm funkcjonujący w danym kulturowym kontekście. Poznanie tego kontekstu sprawia, że nauka staje się przyjemna i łatwa, a nasza wiedza jest znaczenie poszerzona. 

Taką właśnie funkcję spełniało spotkanie z wykładowcą gdańskiego oddziału American Corner zorganizowane przez nauczyciela języka angielskiego, Panią Magdalenę Przytarską. Podczas prelekcji uczniowie naszej szkoły dowiedzieli się jakie święta są wspólne dla USA i Polski, a jakimi świętami te dwa kraje się od siebie różnią, poznali tradycję i sposoby obchodzenia poszczególnych dni świątecznych, a także historię ich powstania (nie wspominając o kilku nowych słówkach z języka angielskiego!).

30.11.2012 r. Wyjście na Dni Otwarte do Akademii Marynarki Wojennej

W  piątek 30 listopada, uczniowie Magellanum mieli okazję zobaczyć, co kryję się za murami Akademii Marynarki Wojennej. Było to wyjście nie tylko dla przyszłych kapitanów floty, ale też dla wszystkich uczniów, których interesuje jak wygląda praca na łodzi podwodnej, jak wygląda pracownia rakietowa i artylerii oraz jak zatapia się okręty na symulatorze. Dzięki takim spotkaniom z uczelniami wyższymi na terenie Trójmiasta, nasi uczniowie mogę dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy i poszerzyć swoją wiedzę, a przede wszystkim poznawać lepiej miejsca, gdzie być może będą kontynuować swoją naukę po maturze. 

22.11.2012. Jan Potulski otrzymuje Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Z dumą informujemy, że Jan Potulski z II klasy dołączył do grona stypendystów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży Magellanum. Nagrodę z rąk przedstawicieli Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej odebrał w środę 22 listopada o godzinie 14:00. W tym ważnym dniu Janowi towarzyszyli rodzice oraz wychowawczyni Małgorzata Witschenbach.

Serdecznie gratulujemy stypendyście i zachęcamy pozostałych uczniów do brania przykładu z kolegi.


16.11.2012 r. IT Academic Day na Politechnice Gdańskiej

Po raz kolejny uczniowie naszego Liceum biorą udział w IT Academic Day – cyklu konferencji pozwalających zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie programowania oraz języków dostarczonych przez firmę Microsoft. W tym roku nasi podopieczni dowiedzieli się, co nowego w świecie aplikacji mobilnych, zapoznali się z platformą Windows 8 oraz nauczyli budować aplikację dla tej platformy. Z pewnością jest to wiedza, która zaowocuje na przyszłych zajęciach z informatyki.

13.11.2012 r. Spotkanie z podróżnikiem Jackiem Hugo Baderem w Bibliotece Oliwskiej 

W naszej szkole wierzymy, że młodych ludzi należy stale inspirować, pobudzać ich ciekawość świata oraz zachęcać do odkrywania swoich pasji. Jednym ze sposobów na to, są spotkania z ciekawymi, fascynującymi ludźmi, którzy dzielą się z naszymi wychowankami swoimi przeżyciami, spostrzeżeniami i przede wszystkim wiedzą. Wtorkowe spotkanie z Jackiem Hugo Baderem – dziennikarzem, reportażystą i podróżnikiem, połączyło w sobie elementy historii, podróży i literatury. Niesamowite życie człowieka, który był m.in. szefem kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej, stanowiącej podziemne struktury Solidarności, nominowanego do literackiej nagrody Nike i znanego ze swoich reportaży pisanych do znanych polskich gazet, było dowodem na determinację i wolę walki. Hugo Bader opowiadał również o swojej niezwykłej podróży z Magdaganu do Jakucka, o przygodach, o poznanych ludziach, o tym co widział i co zrozumiał. Miarą wartości takiego spotkania, jest dla nas zawsze zachwyt w oczach uczniów, którzy z zapartym tchem wsłuchują się w każde zdanie. 

12.11.2012 r. Spotkanie z przedstawicielkami Związku Sybiraków Polskich

Po raz kolejny nasze liceum miało okazję wysłuchać opowieści z czasów II Wojny Światowej z ust osób, które ją przeżyły. Żywa lekcja historii zesłań Polaków na Syberię również dziś okazała się wartościowym i poruszającym przeżyciem. Krótki film puszczony na początku spotkania, jako wprowadzenie do tematu i następujące po nim opowieści dwóch Pań, które miały szczęście powrócić do kraju i teraz dzielić się wspomnieniami z tych ciężkich i niepewnych czasów, pozwoliły lepiej niż wszystkie książki historii poznać prawdę o tragedii jaka rozgrywała się w latach 1939-1945. W ciszy, skupieniu i z należytym szacunkiem uczniowie chłonęli każde słowo a swój podziw okazali gromkimi brawami pod koniec spotkania. Mamy nadzieję, tą samą podróż w przeszłość przeżyć również w przyszłym roku.

10.11.2012 r. "Nie-boska" komedia w Teatrze Wybrzeże

W ramach comiesięcznego Spotkania z Kulturą, uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego obejrzeli spektakl "Nie-boska komedia" Zygmunta Krasickiego w reżyserii Adama Nalepy. To wspaniałe widowisko z zachwycającą scenografią autorstwa Macieja Chojnickiego oraz bardzo dobrze dobraną muzyką Marcina Mirowskiego zadaje niejako kłam słowom samego Krasickiego, który twierdził iż jego sztuka napisana jest tak, że nie sposób jej wystawić w żadnym teatrze. Nic nie tracąca na aktualności gorzka rozprawa między Krasickim a współczesnym mu światem zachwyciła naszych uczniów nie tyko teatralnością, symboliką czy plastycznością ale przede wszystkim pozwoliła zastanowić się nad kondycją rzeczywistości, w której oni sami żyją. Mamy nadzieję, że ta ważna lekcja płynąca z literatury na deski teatru na długo pozostanie w ich pamięci.

31.10.2012 r. Halloween

Na początek krótka historia halloweenowej tradycji. Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain, w trakcie którego według celtyckich wierzeń, zacierała się granica między światem żywych i zmarłych. Tego dnia przybierano dziwne maski i stroje a zmarłych krewnych zapraszano do domu na wspólne biesiadowanie. W ten sposób czczono ich pamięć i chroniono się przed działaniem niepożądanych mocy. Święto Samhain dotarło do Stanów Zjednoczonych wraz z irlandzkimi emigrantami w połowie XIX wieku i szybko zakorzeniło się w kulturze Ameryki Północnej. Wraz z rozwojem mediów i szerszym dostępem do informacji tradycja ta dotarła również do Polski, gdzie ze względu na swój wesoły charakter zyskała sobie sympatię, zwłaszcza wśród najmłodszych. Ale nie tylko! Również uczniowie naszego Liceum uznali Halloween za święto zabawne i doskonale nadające się dla naszej szkoły. "Cukierek albo psikus" radośnie rozbrzmiewało  między salami, w których tego dnia zasiadali nie zwykli uczniowie ale przeróżne fantazyjne postaci rodem z filmów grozy. Trzeba przyznać, że także w dekorowaniu budynku uczniowie przeszli samych siebie i na ten jeden wyjątkowy dzień, szkoła zmieniła się nie do poznania

                                                                                                                29.10.2012 r. Szkolna zabawa

Powoli nastaje koniec drugiego już miesiąca nauki w Magellanum. Ponieważ wszyscy uczniowie dobrze się już znają i lubią, należy dać wyraz tej sympatii… na wspólnych tańcach! Z inicjatywy uczniów klas pierwszych, w miniony poniedziałek odbyła się szkolna zabawa taneczna, lub jak kto woli szkolna dyskoteka. Nie zabrakło w pełni profesjonalnych DJ-ów, aż dwóch, nastroju, dobrego poczęstunku oraz humoru, który wszystkim dopisywał jednakowo dobrze. Nikt nie podpierał ściany, nikt nie krył się w kącie, a na parkiecie była prawdziwa gorączka… poniedziałkowego popołudnia. Zachęcamy naszych podopiecznych do takich inicjatyw i przede wszystkim do świetnej zabawy, która stanowi doskonałe wytchnienie od godzin wytężonej nauki.

 

24.10.2012 r.  Spektakl "Antygona" w Teatrze Gombrowicza w Gdyni

 

Co miesięczne spotkanie uczniów naszego liceum z kulturą tym razem odbyło się w Teatrze Gombrowicza w Gdyni. Spektakl "Antygona", na podstawie najsłynniejszej tragedii Sofoklesa, w reżyserii Leszka Mądzika, był niezwykle pouczającym i poruszającym doświadczeniem dla naszych wychowanków. Historia moralnego rozdarcia pomiędzy posłuszeństwem dla religii i tradycji a posłuszeństwem dla władzy i króla, w wykonaniu gdyńskiego zespołu nabrała ponad czasowego wymiaru. I choć sam temat poruszany przez Sofoklesa zdaje się być uniwersalny, to jego interpretacja na deskach Teatru Gombrowicza, pozwoliła naszym uczniom zrozumieć, że problematykę Antygony mogę odnieść również do dzisiejszych czasów, a z całej tragedii płyną nadal aktualne mądrość i przesłanie. 

15.10.2012 r. Dzień szkoły – Otrzęsiny

 

W Magellanum jest taka tradycja, aby uroczyście i nie bez zabawy przyjmować pierwszoklasistów do braci uczniowskiej. Inicjacja ta, powszechnie nazwana Otrzęsinami, przybiera w naszej szkole nieco inną formę… nasi nowicjusze muszą bowiem bardziej niż ciało, wysilić tego dnia umysł. Quizy, konkursy, zadania – to tylko część z atrakcji jaka czekała uczniów klas I a i I b, a wszystko w klimacie morskiej podróży, więc nie „kotami”, jak to zwykle bywa, ale „majtkami” nazwano chłopców i dziewczęta, które od 15 października uznano za prawowitych członków załogi Magellana. Tego dnia nie tylko organizatorzy spisali się na medal, ale również pierwszoklasiści nie pozostawali w tyle i zrobili wszystko, aby uświetnić ten dzień. Mieliśmy piratów, kapitana, prawdziwych majtków w gazetowych kapeluszach, przepiękną damę w marynarskim stroju i wiele innych barwnych postaci. Czego nie ujęły słowa, oddadzą zdjęcia powyżej. Miłego oglądania!

 

11.10.2012 r. Projekt Wulkan  

 

Jak zobaczyć wybuch wulkanu w centrum Gdańska? Nic prostszego, wystarczy trochę wyobraźni, chęci i pomoc nauczycieli od chemii, geografii i plastyki. Cale szczęście w naszej szkole nie zabrakło żadnego z tych elementów, dzięki czemu w czwartkowe przedpołudnie uczniowie Liceum wzięli udział w Projekcie Wulkan. Projekt zaczął się krótką prezentacją na temat zjawiska przyrody jakim jest wulkan, poznaniem jego struktury i mechanizmu jaki zawiaduje jego erupcją. Następnie wraz z Panią Małgorzatą Witschenbach – nauczycielką przedmiotów artystycznych, uczniowie przygotowywali wizualną stronę projektu czyli konstruowali swoje własne wulkany z papieru, drutów, butelek, farb, kamieni i wszystkiego czego młodzi projektanci zapragnęli. Ostatnim etapem było wywołanie samego wybuchu, który dzięki wiedzy Pani Anny Bychowskiej  – nauczycielki chemii, okazał się nie taki trudny… i nie taki niebezpieczny. Dzięki  syntezie zajęć z geografii, chemii i plastyki, nie tylko bardzo dobrze poznaliśmy naturę wulkanu, nauczyliśmy się kilku ciekawych i przydatnych doświadczeń chemicznych, rozwinęliśmy swoje umiejętności plastyczne ale przede wszystkim zrozumieliśmy, że poszczególne przedmioty, których uczymy się w szkole są ze sobą powiązane i wspólna ich nauka może przynieść wspaniałe efekty.

 

25.09.2012 r. Wycieczka dydaktyczna na zamku w Gniewie

 

25 września nie był typowym, wtorkowym dniem zajęć! Dyrekcja i nauczyciele przewidzieli dla uczniów całej szkoły ciekawą alternatywę do zajęć w szkolnych murach…zajęcia odbyły się w murach średniowiecznych. I to nie byle jakich, bowiem zamek w Gniewie, to najpotężniejsza twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Ta wspaniała budowla nie tylko zachwyca swoją architekturą ale posiada również zdumiewającą historię. Nie dość, że była siedzibą komturów czy starostów, to grała kluczowa rolę w wielu bitwach stoczonych na przełomie XIII/XIV wieku.
Te i inne opowieści usłyszeli nasi uczniowie tego dnia z ust nauczycieli i przewodników błądząc pomiędzy starymi murami. Był to nie tylko dzień pełen wrażeń ale przede wszystkim bardzo ważna lekcja historii. Uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć starodawne przedmioty codziennego użytku, narzędzia tortur, broń oraz historyczne stroje. Po wyczerpującej podróży w przeszłość przyszedł czas aby posilić się na dziedzińcu zamku pysznymi kiełbaskami prosto z ogniska. Dla wszystkich był to dzień pełen wrażeń, który długo pozostanie we wspomnieniach.


14.09.2012 r. "CLEAN UP THE WORLD" – posprzątaj z nami Bałtyk.

Już od kilku lat nasze liceum wspiera akcję "CLEAN UP THE WORLD". Również w tym roku, pod przewodnictwem Pani Doroty Puchalskiej – nauczyciela geografii i opiekuna koła turystycznego, uczniowie zgłosili się do trójmiejskiej edycji tego wydarzenia, która skupiła się na zadbaniu o czystość plaż i terenów nadmorskich, które zwłaszcza w sezonie letnim cierpią z powodu zaniedbania i zaśmiecenia. Podopieczni naszej szkoły wraz z opiekunami, udali się na molo w Brzeźnie i dzielnie przystąpili do pracy. Prze kilka godzin do worków naszych uczniów trafiły setki plastikowych butelek, papierków po słodyczach, opakowań po jedzeniu i innych materiałów nie ulegających biodegradacji. Udział w tej akcji był ważną lekcją w życiu młodych ludzi, pozwolił bowiem zrozumieć znaczenie, jakie dla naszego środowiska ma dbanie o jego czystość. Tegoroczna edycja dzięki swojemu regionalnemu wydźwiękowi, pozwoliła również docenić, o ile przyjemniejszy jest spacer po czystych plażach Trójmiasta. 
 

                                                                                      03.09.2012 r. Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013.

Poniedziałek, pierwszy dzień roku szkolnego 2012/2013, przywitał nas piękną, słoneczną pogodą. Ponieważ większość uczniów i rodziców, zdążyła się już poznać podczas Rodzinnego Pikniku, rozpoczęcie przebiegało w przyjaznej, niemalże rodzinnej atmosferze. Rozpoczęto przemówieniem dyrekcji w składzie: Dyrektor Maria Chmielewska, wicedyrektor Katarzyna Turowska-Zakrzewicz oraz wicedyrektor Sławomir Zakrzewicz. Następnie odczytano listy z życzeniami wysłane przez Minister Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku i przedstawiono nauczycieli prowadzących zajęcia w liceum. Po części oficjalnej uczniowie udali się do swoich klas wraz z wychowawcami, a rodzice omawiali z dyrekcją sprawy organizacyjne. Dobry początek wróży równie dobry cały rok.

 

                                                                                  01.09.2012 r. Rodzinny Piknik z Centrum Przygody Sensei.

Jak najlepiej zintegrować jednocześnie rodziców i uczniów? Jak przełamać nieśmiałość wśród młodych ludzi, którzy mają spędzić ze sobą najbliższe trzy lata a nic o sobie nie wiedzą? Na to pytanie odpowiedzieliśmy sobie w sobotę 1 września! grupa uczniów, rodziców i nauczycieli wyjechała wspólnie do miejscowości Żuławka gdzie Centrum Przygody Sensei przygotowało kilka zajęć na integrację: kopnięcie gumofilcem, slalom taczką ze snopkiem słomy, strzelanie z wiatrówki, turniej samurajów. Jeśli dodamy do tego park liniowy z pełnym dostępem, wieczorne ognisko z pieczeniem kiełbasek, piękne tereny i wymarzoną pogodę – nie ma mowy, żeby misja się nie powiodła. Ponad to, dzięki współpracy i uprzejmości rodziców, mogliśmy nie tylko poczuć smak przygody ale też… poczuć smak pysznych ciast, ciasteczek, sałatek, owoców i innych smakołyków przygotowanych na tę okazję. Czy zabawa się udała? Oceńcie sami po zdjęciach wyżej.

 


                                                                                             29.06.2012 r. Zakończenie roku szkolnego 2011/2012   

Dziesięć miesięcy ciężkiej i wytężonej pracy dobiegło końca. Przed nami dwa miesiące odpoczynku i zbierania sił na kolejny rok nauki. Wśród uśmiechu i radosnego wyczekiwania wakacji, zostały rozdane świadectwa, dyplomy, nagrody, przekazane gratulacje i podziękowania. Mieliśmy również okazję, raz jeszcze spotkać tegorocznych maturzystów, którzy stawili się po odbiór wyników egzaminu maturalnego. Zadowolonym absolwentom życzyliśmy powodzenia na dalszej drodze edukacji, a uczniom należytego wypoczynku i szczęśliwego powrotu z dniem 03 września. Wakacje czas rozpocząć.

                         

                                                                     18.05.2012 r. Zajęcia terenowe na obszarze rezerwatu przyrody "Ptasi Raj"

Zajęcia terenowe, pod opieką nauczycielki geografii – pani Doroty Puchalskiej, nauczycielki biologii – pani Anny Urban, i nauczycielki chemii – pani Darii Biernackiej, odbyły się na obszarze rezerwatu przyrody "Ptasi Raj" na wyspie Sobieszewskiej. Trasa wycieczki wiodła fragmentem ścieżki edukacyjnej w rezerwacie, następnie XIX wieczną kamienną groblą oddzielającą jezioro Ptasi Raj od Wisły Śmiałej. Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z geografii, biologii i chemii. Uczniowie, między innymi dokonywali obserwacji ptactwa wodnego, mierzyli poziom kwasowości gleby, identyfikowali małże występujące w Bałtyku.

 

                                    27.04.2012 r. Zakończenie roku dla klasy III Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku.

Mury naszej szkoły opuścili jeszcze do wczoraj uczniowie, dzisiaj już absolwenci "Magellanum" Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego dla Młodzieży w Gdańsku. Uczniowie klasy maturalnej zostali pożegnani przez Dyrekcję, wychowawcę i nauczycieli, z którymi przez ostatnie trzy lata szykowali się do jednego z najważniejszych egzaminów ich życia. Przyodziani w togi i birety, wysłuchiwali pochwał i ostatnich przedmaturalnych pouczeń. Wychowawca klasy, pani Anna Urban, wręczyła nagrody dla najlepszych uczniów, zaś podopieczni pani Doroty Puchalskiej z klasy II, przygotowali krótkie i zabawne przedstawienie pożegnalne. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem i tradycyjnym podrzuceniem biretów w górę. Do egzaminu maturalnego zostały dosłownie dni, zatem nie pozostaje nic innego, jak życzyć naszym drogim absolwentom POŁAMANIA PIÓR!

 

                                                                                              05.04.2012 r. Wielkanocny mecz piłki siatkowej.

Ostatniego dnia przed przerwą wiosenną, po uroczystym śniadaniu wielkanocnym, w Naszej szkole odbył się mecz piłki siatkowej: uczniowie vs nauczyciele. Walka między obiema drużynami była zacięta i żadna ze stron nawet przez chwilę nie traciła ani zapału ani czujności. Po pierwszej połowie to uczniowie królowali na boisku i wszystko wskazywało na to, że ta sytuacja nie ulegnie już zmianie. Druga połowa przyniosła jednak nową dawkę siły dla drużyny Belfrów i ostatecznie to właśnie oni stali się triumfatorami tego meczu. Nie miało jednak znaczenia, kto był był zwycięzcą, a kto przegranym, liczyły się zasady fair play… i dobra, przedświąteczna zabawa!

 

27.03.2012 r. Wycieczka do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

27 marca uczniowie ALO uczestniczyli wycieczce do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Przewodnik TPK Dariusz Ożarowski poprowadził uczniów ścieżką przyrodniczą "Dolina Samborowo". Trasa biegła aleją dębową, na której wiele z drzew otrzymało status pomników przyrody. Najstarszy i najokazalszy tzw. "Gruby Dąb" ma około 300 lat. Przewodnik TPK pan Dariusz Ożarowski, który z wykształcenia i zamiłowania jest ornitologiem, zaimponował nam umiejętnością rozpoznawania gatunków ptaków, tylko i wyłącznie po ich śpiewie.

Niestety stałego mieszkańca "Doliny Samborowo" – puszczyka, rezydującego w dziupli przy głównej alei, nie udało nam się zobaczyć.

 

 

16.02.2012 r. Tłusty czwartek.

Dzisiaj w naszej szkole wszystkim podniósł się… poziom endorfin, a to wszystko za sprawą słodkości i to nie byle jakich, bo pączków, które otrzymali zarówno uczniowie, jak i pracownicy. Tłusty czwartek, bo o nim mowa, jest w kalendarzu chrześcijańskim, ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem i rozpoczyna ostatni już tydzień Karnawału.

 

 

14.02.2012 r. Poczta walentynkowa.

Dzień Świętego Walentego zwany potocznie Walentynkami, jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu niejednej osoby! Nic więc dziwnego, że tradycja ta wdarła się również w mury szkół. Samorządy Uczniowskie organizują 14 lutego tzn. pocztę walentynkową, czyli mówiąc najogólniej, konstruują skrzynkę pocztową (kolor czerwony, obklejona serduszkami – tak, żeby nikt nie miał wątpliwości!), do której każdy z podopiecznych szkoły może wrzucić anonimowy (bądź też w wersji dla odważnych – podpisany) list lub kartkę z płomienną deklaracją miłości. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy, z szaleńczo bijącym sercem oczekują tego dnia przynajmniej jednego, najmniejszego wyznania, i kiedy walentynkowi listonosze wkraczają do klas, zapada pełna zniecierpliwienia cisza. Tradycja poczty walentynkowej na stałe zagościła już na wszystkich etapach edukacji… i dobrze, w końcu kochać to rzecz piękna.

 

                                                              27.01.2012 r. Oficjalne przekazania maturzystom życzeń od Prezydenta Miasta Gdańsk.

27 stycznia rozpoczęło się odliczanie przysłowiowych „stu dni” do pierwszego, najważniejszego egzaminu: egzaminu maturalnego. W związku z tym wydarzeniem, uczniowie naszego Liceum otrzymali od Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza, życzenia wszelkiej pomyślności podczas majowych zmagań oraz tort. W sali wystrojonej balonami, serpentynami, konfetti, przy słodkościach i nieprocentowym napoju bąbelkowym wspólnie rozpoczęliśmy, to oficjalne już, odliczanie. Uczniowie klas trzecich otrzymali również od szkoły drobne upominki: tak na szczęście i dobrą wróżbę. Odsłonięto przygotowane na ta okazję tablo, które uroczyście zawieszono w świetlicy szkoły. Wszyscy rozeszli się w dobrych humorach i z wiarą, że Matura to może nie bzdura, ale też nie taki wilk straszny, jakim go malują.  Połamania piór!

 

                                                                         

                                                                     27.01.2012 r. Rozdanie nagród z konkursu „Magellan historia prawdziwa”.

Jak ogłaszaliśmy wcześniej w zakładce Konkursy, 27 stycznia odbyło się rozdanie nagród z konkursu „Magellan historia prawdziwa”. W ceremonii uczestniczyła dyrekcja, uczniowie klasy II oraz oczywiście laureaci wraz z opiekunami. Po krótkim przemówieniu, żeby nie trzymać zwycięzców w niepewności, przeszliśmy do wręczania trofeów. Dyplomy i nagrody bardzo przypadły do gustu młodym artystom. Następnie wszyscy zgromadzeni mieli okazje wysłuchać Pani Małgorzaty Witschenbach, plastyczki i członkini komisji, która wyjaśniła jakimi kryteriami kierowała się Komisja Konkursowa przyznając nagrody. Po całej ceremonii, uczniowie klasy II zabrali gości na krótką wycieczkę po budynku szkoły, wykładając jej historię, przedstawiając obecnych tego dnia nauczycieli i opowiadając anegdoty związane z życiem Naszego Liceum.

 

Raz jeszcze przypominamy, że zwycięzcami konkursu „Magellan –  historia prawdziwa” są:


                                                                                                         I miejsce

                                                                                  Bernard Walter z Gimnazjum nr 18.

                                                                                    nagroda: aparat cyfrowy Kodak

 

                                                                                                 

no images were found


                                                                                                       II miejsce

                                                                            Milena Warkoczyńska z Gimnazjum nr 18.

                                                                                  nagroda: Odtwarzacz MP4 Lenco

 

                                                                                                


                                                                                                      III miejsce

  ex aequo Emilia Jaśińska, Paulina Krupop, Agnieszka Hamera, Aleksandra Banakiewicz, Sebastian Strzelecki, Mateusz Mączka

                                                                                        uczniowie Gimnazjum nr 9.

                                                                          nagrody: odtwarzacze MP3 Muzzio Prime

 

                                                                                                     

 

 

 

                                                                                             17.01.2012 r. Wyjście do kina na film „W ciemności”.

O najnowszym filmie Agnieszki Holland już rozpisują się zagraniczne media, te krajowe dopiero się przymierzają, ale można śmiało stwierdzić, że „W ciemności” na pewno nie pozostanie bez echa w świecie kultury. W końcu to pretendent do Oskara, w końcu to Agnieszka Holland. Fabuła osadzona jest w czasach okupacji niemieckiej, ale wbrew pozorom, nie jest to kolejny film o tragedii Żydów, to film o tragedii w ogóle, bez oglądania przez palce, przez wykrawania tylko tego, co pobudza w widzu uczucia litości czy smutku (chociaż to w gruncie rzeczy bardzo smutny film), ale również bez stronienia od momentów trudnych, czy popadania w nienaturalny heroizm. Leopold Socha nie jest postacią, którą łatwo jest moralnie osądzić, jest za to postacią, która uświadamia, jakie emocje warunkują ludzkie czyny, jakich decyzji czy wyborów musi dokonać człowiek w chwilach, kiedy jego człowieczeństwo zostaje poddane próbie. Jest to również film o życiu, bo w kanałach czy na powierzchni, pod ostrzałem karabinów czy w ciszy i spokoju, życie nadal rządzi się swoimi prawami.

 

                                                                                                                 22.12.2011 r. Wigilia szkolna.

„Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi”… no nie takiej nocnej, bo Wigilia w naszej szkole odbywała się za dnia, i nie takiej ciszy bo gwarno było co nie miara. Nie sposób jednak o ciszę, kiedy wkoło słychać dźwięk łamanego opłatka i słowa życzeń wypowiadanych od serca i dla serca. Wigilia w szkole jest nie tylko preludium to tej właściwej wigilii spędzanej w kręgu najbliższych, jest także doskonałą okazją do wspólnego i wesołego zamknięcia starego roku, w końcu sylwester tuż tuż.

 

 

                     Grudzień 2011 r. Wystawa Instytutu Pamięci Narodowej "Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Pomorzu i Kujawach w 1939 r."

W miesiącu grudniu na terenie naszej szkoły można było oglądać wystawę zorganizowaną we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Na korytarzach zawisło kilkanaście plansz przedstawiających losy ludności Pomorza i Kujaw w 1939 r. Mogliśmy odczytać historie całych bezimiennych grup, jak również pojedynczych osób, których imię, nazwisko czy nawet wiek były przed nami odkrywane. Każdego dnia wystawa przypominałam nam o okropieństwie tych, zapoczątkowanych1 września 1939 roku, wydarzeń i zmuszała nas do refleksji i chwili zadumy.

 

 

 

                                                                                 09.12.2012 r. Wyjście do Teatru Wybrzeże na spektakl „Tajemnicza Irma Vep”.

Sekrety, tajemnice, miłość, zbrodnia, śmierć, cuda starożytnego Egiptu… i wilkołaki. Wszystko w siedzibie angielskiego rodu Hillcrestów, wśród krzątającej się służby oraz dystyngowanych rozmów lorda i lady. Brzmi nieco absurdalnie? I słusznie, bo absurd i czarny humor to podstawowy składnik tej rozpisanej na dwóch aktorów sztuki Charlesa Ludlama, amerykańskiego aktora, reżysera i scenarzysty. Zachwycała w latach `80 stając się przebojem na off-bordwayowskich scenach, zachwyca również i dziś, dzięki nie tracącym na swojej aktualności nawiązaniom do filmu, teatru i pop-kultury.

 

 06.12.2011 r. Mikołajki.

 

Mikołajki to zeświecczona nazwa Dnia Świętego Mikołaja, zwyczajowo obchodzona 6 grudnia a powołana na cześć biskupa Miry o tym samym imieniu. Obecność Świętego Mikołaja w tym dniu ma zwiastować rychłe nadejście Świąt Bożego Narodzenia. Pierwsze wzmianki o Mikołajkach  pochodzą już z XVII wieku, kiedy to tradycją, kultywowaną głównie przez dzieci, było obdarowywanie się nawzajem drobnymi upominkami takimi jak: jabłka, złocone orzechy czy pierniki. Sama zaś nazwa Mikołajki pochodzi z czasów komunizmu, kiedy to chciano zachować miłą tradycję wymieniania się prezentami, pominąć zaś jej religijny wymiar.

Świętego Mikołaja nie mogło również zabraknąć w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym. W duchu tej wyjątkowej tradycji, uczniowie otrzymali drobne słodkości od brodatego posłańca, wszystko zaś odbyło się w atmosferze uśmiechu i niecierpliwego wyczekiwania tej pierwszej na niebie gwiazdki.

 

                                                                                5.12.2011 r. Etap szkolny „Misyjnej olimpiady znajomości Afryki”.

To była już X edycja olimpiady organizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pierwszy etap polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komitet Główny Olimpiady. Dwoje uczniów z najwyższą liczbą punktów, zakwalifikuje się do dalszego, okręgowego etapu olimpiady. Uczniami tymi w naszej szkole są: Szymon Stryczewski oraz Damian Betlejewski.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki na etapie wojewódzkim!

 

 

                                                                                       02.12.2011 r. Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS.

Światowy Dzień Walki z AIDS jest świętem powstałym z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, a obchodzonym corocznie od 1988 roku. 1 grudnia, w Polsce i na całym świecie, odbywają się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne. Nasi podopieczni postanowili nie stać z boku, i na znak solidarności z chorymi, zrobić ciut więcej niż tylko przywdziać czerwoną wstążkę. Uczniowie klasy drugiej: Natalia Gromek, Marta Rutkowska, Szymon Starczewski, Tengis Tuvdendorj wyszli z założenie, że połowa sukcesu w walce z HIV/AIDS to świadomość tego, z czym się właściwie walczy. Przygotowali zatem prezentację, a następnie przeprowadzili krótki quiz wiedzy o AIDS. Zwycięzcami quizu ogłoszono:
I miejsce Jakub Krupiński kl.III,
II miejsce Jakub Styczyński kl.III,
III miejsce Justyna Kubiak kl. III.
W ten oto sposób, nauką przez zabawę, Nasza szkoła pokazała, że również tego dnia, jest małą częścią wielkiego świata. Myśl globalnie, działaj lokalnie.

 

 

                                                                                                  30.11.2011 r. Udział w „IT Academic Day”.

Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, zorganizował pod koniec listopada konferencję pt. "IT Academic Day”. Konferencja dotyczyła nowinek wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Wykłady prowadzili przedstawiciele firm: Microsoft, Goyello, Kainos.

 

                                                                                    29.11.2011 r. Spotkanie z przedstawicielką Związku Sybiraków.

„Historia vitae magistra est” – te słowa Cycerona, każdy z nas powinien wyryć głęboko w sercu. Dlatego właśnie z historią należy obcować, do historii wracać, historii wysłuchać. Zwłaszcza jeśli ma się okazję poznać ludzi, dla których rzeczywistością było to, o czym my czytamy tylko z kart podręczników.
Spotkanie z panią Eleonorą Miecznikowską ze Związku Sybiraków w Gdańsku, stanowi ten rodzaj „lekcji z historii”, który można a nawet należy rozumieć dwojako. Po pierwsze, jako pewną formę zmaterializowania się  wydarzeń, których uczestnikami nie mogliśmy być, lecz również jako przestrogę i refleksję nad samymi sobą, nad naszym życiem, nad tym dokąd zmierzamy. Spotkanie nie tylko nauczyło nas szacunku dla historii, dla wartości jaką stanowi życie w czasie pokoju, ale przede wszystkim pozwoliło zastanowić się nad prawdziwym sensem słów Cycerona: bo czy rzeczywiście „historia jest nauczycielką życia”?

 

                                                                                                 28.11.2011 r. Wyjście do hotelu Hilton.

Hotel jest skomplikowaną maszyną złożoną z pracowników i doskonale funkcjonującego sytemu zarządzania, które stanowią gwarancję jakości jaką zapewnia się klientom. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć „od kuchni” zasady funkcjonowania hotelu jednej z najbardziej rozpoznawalnych sieci świata: Hilton.

 

                                                                                     25.11.2011r. Wyjście na dni otwarte Akademii Marynarki Wojennej.

Dni otwarte w Akademii Marynarki Wojennej były doskonała okazją, żeby zapoznać się ze środowiskiem tej uczelni oraz spróbować swoich sił manewrując okrętem w symulatorze radar-ARPA/ECDIS-WECDIS – jedynym takim symulatorze w Polsce. Na tym jednak nie koniec był atrakcji: do dyspozycji zwiedzających był również basen w pracowni manewrowania okrętem, trenażer strzelecki, symulator siłowni okrętowych oraz uczelniane planetarium. Na sam koniec odbył się konkurs Miss AMW, w którym udział wzięły najpiękniejsze przedstawicielki tej wspaniałej uczelni.     


                       

                                 24.11.2011 r. Wyjście na wykład pt. " Od liścia do drzewa filogenetycznego" na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku odbyła się już druga edycja programu edukacyjnego organizowanego przez Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego pt. „Zaproś naukowca do szkoły”. W ramach programu odbył się otwarty wykład „Od liścia do drzewa filogenetycznego”, którego celem było zaprezentowanie technik molekularnych wykorzystywanych w taksonomii oraz przypomnienie wiadomości z biologii molekularnej. Uczniom, biorącym udział w tym wykładzie, bardzo przypadły do gustu zarówno zajęcia teoretycznie w sali multimedialnej, jak również warsztaty w laboratorium.
                                                                         

 

                                                                        18.11.2011 r. Spotkanie z żeglarzem Karolem Janasem w klubie "Zejman".

Spotkania z fascynującymi ludźmi, już na stałe wpisały się w program Naszej szkoły. Tym razem uczniowie mieli okazję posłuchać opowieści podróżnika i żeglarza Karola Janasa o jego siedmiomiesięcznym rejsie przez Ocean Spokojny. W trakcie prelekcji pokazywane były również zdjęcia dokumentujące całość wyprawy. W szary listopadowy wieczór, taka morska przygoda, zachwyciła nie jedną osobę. Kilka kolejnych popchnęła może na oceaniczne tonie.
                                      

 

                                                                   17.11.2011 r. Światowy Dzień Przedsiębiorczości – wykład Agencji Rozwoju Pomorza.

Agencja Rozwoju Pomorza, jest instytucją, która pomaga przedsiębiorcom i samorządom lokalnym oraz wspiera przedsięwzięcia gospodarcze o znaczeniu lokalnym. Celem i misją Agencji jest harmonijny rozwój Pomorza. Zaproszeni przedstawiciele ARP, inspirowali uczniów naszego Liceum nie tylko do przedsiębiorczości ale przede wszystkim do dbania i inwestowania we własny region.   

 

 

                                                                    Wykład na Uniwersytecie Gdańskim pt. "Heweliusz i mieszkańcy księżyca"

Z okazji roku Heweliusza Uniwersytet Gdański zdecydował się na przeprowadzenie serii wykładów poświęconych temu wybitnemu gdańskiemu astronomowi. W jeden z nich, zatytułowanym „Heweliusz i mieszkańcy księżyca” uczestniczyli Nasi uczniowie. Wykład poprowadził prof. dr hab. Jarosława Włodarczyka.
                                                   

 

                                                                  16.11.2011 r. Wyjście do Teatry Muzycznego w Gdyni. Spektakl pt. "Shrek".

Nie ma chyba nikogo takiego, komu obce są postaci Shreka, osiołka czy pięknej (przynajmniej na początku) księżniczki Fiony. To, co tak dobrze znamy z ekranu, teraz pojawiło się również na deskach teatralnych. Ponownie, w zaczarowany świat baśni i szalonych przygód, miłości i odwagi, zabrali nas aktorzy Teatru Muzycznego z Gdyni proponując ten kinowy hit w wersji musicalowej.                              

 

                                        10.11.2011 r. Wyjście pod pomnik Józefa Piłsudskiego z okazji odzyskania niepodległości przez Polskę.

11 listopada jest dla każdego Polaka dniem szczególnym, dniem w którym raz jeszcze przypominamy sobie o tym kim jesteśmy, skąd się wywodzimy a może nawet dokąd zmierzamy. Dla odmiany, zamiast wśród szkolnych murów, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, postanowili uczcić niepodległą Polskę i pamięć tych, którzy o nią walczyli, pod pomnikiem jednego z najwybitniejszych polskich patriotów generała Józefa Piłsudskiego.

 

                                                                 

      05.11.2011 r. Wyjście do Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wystawa "Mistrzowie malarstwa z kolekcji Muzeum Narodowego Brukenthala".

Nie codziennie ma się okazję oglądać dzieła Da Messina, Tycjana czy Veronese zebrane w jednym miejscu. Dzięki staraniom Muzeum Narodowego w Gdańsku i uprzejmości Muzeum Narodowego Bruhenthala, uczniowie Naszego liceum mogli nacieszyć oczy i dusze wspaniałymi pracami weneckich, rzymskich i mediolańskich mistrzów pędzla. To nie była tylko wystawa, to była piękna podróż do świata malarstwa.
 

 

                                                                             21.10.2011 r. Wyjście do Teatru Wybrzeże. Spektakl "Per Procura".

Kiedy na ekskluzywne przyjęcie, z okazji rocznicy ślubu Charliego Brock`a i Myry Brock, zaczynają przybywać goście, okazuje się, że w domu nic nie jest gotowe a samych gospodarzy nie ma. Zdezorientowani zaczynają „brać sprawy w swoje ręce”  działając Per Procura czyli w zastępstwie, tylko czyim? Historia Neila Simona, będąca satyrą na współczesne życie celebrytów, pełna humoru i niespodziewanych zwrotów akcji była nie tylko pouczającą lekcją z „życia”, jakiej udzielił nam Teatr Wybrzeże, ale przede wszystkim świetną zabawą.

 

 30.09.2011 r. Wyjście do kina. "Bitwa Warszawska 1920"

Film „Bitwa Warszawska 1920” już na kilka tygodni przed premierą nie schodził z języków krytyków filmowych, aktorów i ludzi show biznesu. Jak byśmy mogli więc nie udać się na jego projekcję? Zdania na temat filmu są wśród nas jednak podzielone. „Bitwa Warszawska 1920” miała przypomnieć Polakom o jednej z najważniejszych w historii kraju batalii, jednak fabuła filmu znacznie bardziej skupiała  się na wątku miłosnym, niż na wojennym. Są jednak tego plusy – film z uwagą oglądają znane z romantyzmu kobiety, jak i zainteresowani militariami mężczyźni. Podsumowując ,z czystym sumieniem możemy polecić widzom pierwszy w historii polskiego kina film wojenny w 3D.

 

27.09.2011 r. Spotkanie z podróżnikiem Romualdem Koperskim

Niewielu jest śmiałków, którzy po jednej wyprawie na Syberię chcieliby powrócić do tej krainy zimy i mrozu. My jednak poznaliśmy jednego z nich. Romuald Koperski, bo o nim mowa, jest znanym podróżnikiem, pisarzem i pionierem wypraw samochodowych po syberyjskich terenach.  Jako rodowity mieszkaniec Trójmiasta 27 września zawitał do Biblioteki Oliwskiej. Wbrew pozorom spotkanie z Romualdem Koperskim nie odbyło się w zimnej atmosferze, a sam podróżnik udzielił wywiady naszym uczniom – Natalii Gromek i Szymonowi Starczewskiemu.   Podczas spotkania mogliśmy się usłyszeć o nowej książce Pana Romualda pt. "Syberia Zimowa Odyseja". Jest to już ostatnia część tryptyku syberyjskiego pt. "Syberia wzdłuż i wszerz".

20.09.2011 r. Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla Iwony Kłosiewicz 

Uczennica trzeciej klasy – Iwona Kłosiewicz otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2011/2012. Stypendystce gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w ciężkiej pracy.

 

16.09.2011 r. Sprzątanie Świata

Większość mieszkańców naszego miasta na co dzień obojętnie przechodzi obok śmieci szpecących ulice, dlatego Sprzątanie Świata jest uważane przez nas za jedną z najbardziej potrzebnych, podnoszących społeczną świadomość akcji. W tym roku porządkowaliśmy okolice Góry Gradowej i mimo, że jest to nieduży wycinek naszego miasta czujemy satysfakcję, że mogliśmy zrobić  coś dla Gdańska. Szkoda tylko, że dla niektórych akcja Sprzątanie Świata trwa tylko jeden dzień w roku.

05-06.09.2011 r. Gdański Salon Maturzystów

Mimo, że rok szkolny rozpoczął się niespełna tydzień temu, my już myślimy o tym, co czeka trzecioklasistów po jego zakończeniu  –  egzaminie maturalnym. Z ciekawością udaliśmy się na gdańską edycję Salonu Maturzystów, gdzie mogliśmy szczegółowo poznać ofertę trójmiejskich uniwersytetów i dopytać ekspertów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych o maturę z matematyki. W tym roku zainteresowanie licealistów ostatnich klas Salonem było ogromne – na Uniwersytet Gdański, gdzie odbywało się spotkanie, przybyło około 12 tys. uczniów i nauczycieli. Teraz, po zdobyciu wielu cenny informacji, nieco spokojniej patrzymy w przyszłość.

01.09.2011 r. Rozpoczęcie roku szkolnego i zwiedzanie Miasteczka Historii na Placu Zebrań Ludowych

Wakacji dobiegł kres, więc rok szkolny 2011/2012 czas zacząć! Już jutro, po dwumiesięcznej przerwie, zasiądziemy w ławkach i wspólnie przejdziemy przez kolejny rok edukacji. Nie chcąc marnować czasu, po oficjalnej inauguracji i kuluarowym zdaniu relacji z wakacyjnych przygód, udaliśmy się do Miasteczka Historia na Plac Zebrań Ludowych, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające wybuch drugiej wojny światowej.  Wspomnienia tamtych zdarzeń pozwoliły nam docenić rzeczywistość , w jakiej żyjemy , a zwłaszcza – możliwość zdobywania wiedzy w warunkach pokoju i stabilizacji. Nie pozostaje nic innego, jak zakasać rękawy i zabrać się do pracy!

22.06.2011 r. Koniec roku szkolnego 2011. Nareszcie początek wakacji!

Dla około 5 mln uczniów oraz około 660 tys. nauczycieli rok szkolny 2010/2011 dobiegł dziś końca. Uroczyste ogólnopolskie zakończenie roku, z udziałem minister edukacji Katarzyną Hall, odbyło się w szkole podstawowej w Trąbkach Wielkich w woj. pomorskim. Z kolei premier Donald Tusk, zagrał w stolicy mecz z młodymi piłkarzami z Ełku.

My przedstawiliśmy swoje prezentacje zdarzeń całego roku szkolnego. Następnie Dyrektor Szkoły wręczyła świadectwa i dyplomy. A potem poszliśmy nad morze …

 

17.06.2011 r. Gdańskie Murale